Vali Mutlu: 'Meydanda değil evinde rahatsızlandı'

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, dün İstanbul'da düzenlenen izinsiz nevruz gösterilerinde, 135 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Polisin kullandığı gaz bombaları nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili açıklama yapan Mutlu, 'Kronik astım rahatsızlığı olan bir vatandaşımız, vücudunda darp izi yok' dedi.

 

İstanbul, Kazlıçeşme Meydanı'nda dün Nevruz kutlaması yapmak isteyen BDP Genel Başkan Yardımcıları Gültan Kışanak, Filiz Koçari ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile bazı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu grup ile polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Elde edilen bilgilere göre gösterilerde polisin attığı gaz bombası sonucu başından yararlanan BDP Arnavutköy İlçe Yöneticisi Hacı Zengin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Vali Mutlu’nun açıklamaları

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fatih Projesi'nin işleyişini yerinde görmek üzere Özel Esayan Ermeni Lisesi'ni ziyaret etti.

Mutlu, incelemeleri sonrasında gazetecilerin İstanbul'da dün yaşanan nevruz olaylarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Mutlu, Hacı Zengin'in ailesine başsağlığı diledi. Vali Mutlu; 'Doğrudan doğruya bir parti yöneticiliği yok. Partide görev almış bir pozisyonu yok bildiğim kadarıyla ama parti mensubu olduğu doğru. Vatandaşımızın bilinen bir rahatsızlığı var. Ciddi astım rahatsızlığı var ve bununla ilgili tedavi gören birisi. Saat 13.30'da Arnavutköy'de evinde vatandaşımız. Hastalandığı saat 15.30. Hastanede yapılan değerlendirmelerde vücudundan herhangi bir işaret fişeği ya da farklı şeylerden dolayı herhangi bir iz emare yok. Yani isabet etmiş herhangi birşeyden dolayı etkilenme söz konusu değil' dedi.

'Adli Tıp ölüm nedenini inceleme sonucundan belirleyecek'

Zengin'in gazdan etkilendiği ya da kafasına isabet eden bir cisim nedeniyle öldüğü şeklindeki açıklamaların sorulması üzerine Mutlu, 'Kafasına isabet eden vücuduna isabet eden, vatandaşımızın en ufak bir darp emaresi yok. Bunu öncelikle ifade edeyim. Ne işaret fişeği ne de farklı bir şekilde vücudunda bir darp yok. Vatandaşımız ciddi kronik astım rahatsızlığı olan birisi. Saat 13.30'da evinde, rahmetli olduğu saat 15.30. Bu nedenle Adli Tıp ölüm nedenini elbette ki inceleme sonucundan belirleyecek' diye konuştu.

Nevruz’un faturası ağır oldu

‘Kutlayacağız – kutlayamazsınız’ın sonucu dün İstanbul’da yaşanan olaylarda 1 kişi hayatını kaybetti, 135 kişi göz altına alındı ve milyonlarca liralık maddi hasar meydana geldi.

Çıkan olaylarda göstericiler yoldan geçen araçları ve metrobüsleri taşladı. Yolcular mahsur kalırken seferler durduruldu.

Başlangıçta emniyet yetkililerinin milletvekillerinin alana girebileceğini, gruplara müsade edilmeyeceğini söylemesi üzerine Kışanak, bulundukları noktada basın açıklaması yapmak istediklerini, çeşitli cadde ve sokaklarda toplanan arkadaşlarının da buraya gelmesine müsaade edilmesini talep ettiklerini anlattı. Kışanak, Diyarbakır'da kutlamaya izin verildiğini söyleyerek, İstanbul'da da aynı uygulamayı beklediklerini söyledi.

Emniyet yetkilileri ise diğer noktalarda toplanan grupların buraya gelmesine izin verilmeyeceğini kaydettiler. Yetkililer, grubun dağılmaması halinde müdahale edileceğini de ifade etti.

Kışanak: Hacı Zengin gaz bombası yüzünden öldü

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, polisin attığı gaz bombası sonucu başından yararlanan BDP Arnavutköy İlçe Yöneticisi Hacı Zengin yaşamını yitirdi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak da twitter hesabından geçtiği mesajında polisin saldırısı sonucu Zengin'in hayatını kaybettiğini duyurdu.

Panzerler su sıktı, polis biber gazı kullandı

Grubun, diğer grupların bu noktaya gelmesinde ısrarı üzerine emniyet kuvvetleri, panzerle tazyikli su sıkarak ve biber gazı kullanarak, Kışanak, BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçari ile BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, BDP İstanbul milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanı Rıdvan Turan'ın da aralarında bulunduğu gruba müdahale etti.

Eylemci denize atladı, çıkıp gazetecileri taşladı

Grubun dağılışı sırasında bir kişi denize atladı. Milletvekili Sakık'ın da sahile gelerek denizden çıkmasını istediği gösterici, gözaltına alınmaması halinde çıkabileceğini söyledi. Emniyet güçlerinin de gözaltına almayacağını söylediği gösterici, denizden çıktıktan sonra basın mensuplarına taş atarken, elinde bir de bıçak olduğu görüldü. Bu gösterici daha sonra diğer grupların arasına girerek kaçtı.

Bakırköy'de emniyet geri çekildi

Sahil Kenedy Caddesi'nde Bakırköy yönünden gelen eylemciler, Zeytinburnu kavşağında güvenlik önlemi alan polise taşla saldırdı. Emniyet güçleri olay yerinden ayrılmak zorunda kaldı.

Eminönü'nde biber gazları havada uçtu

Eminönü yönünden gelen kalabalık bir grup da otobüs duraklarının camlarını kırarak zarar verdi. Diğer grupla birleşen gruba, çevik kuvvet ekiplerince biber gazı sıkılarak müdahale edildi.

Metrobüs ve tramvay seferleri yapılamadı

Bu arada, Topkapı, Edirnekapı metrobüs ve tramvay duraklarında toplanan bazı gruplar da polise taş attı. Bu gruplar da emniyet güçlerinin müdahalesiyle dağıldı. Metrobüs, tramvay ve otobüs duraklarına hasar verildiği görüldü. Gösteriler nedeniyle metrobüs seferleri yapılamadı. Bağcılar Kabataş tramvay hattında da aksaklıklar yaşandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü olaylarda şu ana kadar 106 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Kazllıçeşme'de BDP'li göstericilere linç girişimi

Kazlıçeşme meydanına girmeye çalışan bazı gruplar geçiş güzergâhlarında çevreye zarar verdi. Otomobiler, işyerleri göstericilerin hedefi oldu. Zeytinburnu 58. Bulvar üzerinde bankaların camlarını kıran, otomobillerin lastiklerini patlatan göstericiler çevre esnafıyla karşı karşıya geldi. Gösterici olduğu öğrenilen 1 kişi dövüldü. Yere düşen gösterici yerde tekmelendi. Bu sırada esnaf arasında bazı kişiler de göstericinin daha fazla dövülmesine engel olmaya çalıştı. Olay yerine gelen polis, ciddi şekilde dövülen göstericiyi olay yerinden uzaklaştırdı. Bu sırada esnaftan bir kişinin'işyerimi kırıp döktüler' diye bağırdığı duyuldu.

Diyarbakır'da da gergin anlar yaşandı

BDP'nin,21 Mart'ta kutlanması gereken nevruzu Diyarbakır Valiliği'nin izin vermemesine karşın bu pazar kutlama ısrarı nedeniyle Diyarbakır gün gergin başladı. Kentin çeşitli mahallelerinden nevruz alanına gitmek isteyenlere güvenlik güçleri anında müdahale edince yer yer olay çıktı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın dün 'Halk nevruzu kutlayacak, güvenlik güçleri karakollardan çıkmasın' açıklaması yaparak halkı bu sabah nevruz alanında toplanmaya çağırması üzerine polis geniş güvenlik önlemi aldı. Sabah erken saatlerden itibaren nevruz alanına gitmek için çeşitli semtlerde toplanan gruplara, geceden itibaren geniş önlem alan güvenlik güçleri izin vermedi. Güvenlik güçlerinin dağılmaları yönündeki uyarılarına rağmen nevruz alanına gitmekte ısrar eden guruplar buna uymayınca yer yer arbede çıktı. Çevik kuvvet ekipleri kentin tüm stratejik noktalarını tutarken, polis helikopterleri de sürekli havadan denetim yaptı.

Kentin çeşitli semtlerinde toplanan gruplarla polis arasında gerginlik sürerken BDP milletvekilleri ve belediye başkanları parti binasına geldi. BDP Diyarbakır il binası önünde toplanan yaklaşık 1500 kişi, kente yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki nevruz alanına gideceklerini söyleyerek beklemeye başladı. Çatışmalar akşam saatlerinde sona erdi.

Kategoriler

Güncel Türkiye