Halep’in Hıristiyan mahallesinde patlama

Dün (18 Mart Pazar) Halep’teki bir Hıristiyan mahallesine yapılan bombalı saldırıda iki kişi yaşamını yitirdi, 30 kişi yaralandı. Bombalamanın gerçekleştiği mahallede yaşayan bir Ermeni, saldırıyı ülkenin toplumsal dokusunu bozma çabaları olarak değerlendirdi.

Patlamada hasar gören bir bina (SANA)

Halep’in Süleymaniye mahallesinde, bir Latin kilisesi ile iki ilkokulun yakınlarına park etmiş durumdaki bir aracın içine yerleştirilen 200 kilogram patlayıcının patlaması, iki kişinin ölümüne ve 30 kişinin yaralanmasına neden oldu. Bölgede, Ermeniler de dahil olmak üzere çok sayıda Hıristiyan yaşıyor.

Patlama, konuyla ilgili ihbar alan güvenlik güçlerinin mahalle sakinlerini bölgeden çıkarmaya çalıştıkları sırada gerçekleşti. Ölenlerden birinin güvenlik güçleri mensubu bir erkek, diğerinin ise kadın olduğu bildirildi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın bildirdiği habere göre, patlama, mahallede büyük hasara neden oldu. Haberde, mahallede yaşayan bir Ermeni’nin, saldırıyı ülkenin toplumsal dokusunu bozma çabalarının bir parçası olduğu yönündeki görüşlerine de yer verildi.

SANA, saldırıdan teröristleri sorumlu tutarken, muhalif eylemciler, patlamanın hükümet tarafından, ayaklanmayı dış güçlerin desteklediği aşırı uç grupların çıkardığı yönündeki resmi görüşü güçlendirmek amacıyla gerçekleştirildiğini savunuyor.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Halep’teki patlamadan bir gün önce, Şam’da, 27 kişinin ölümüne ve yaklaşık 100 kişinin yaralanmasına neden olan iki patlama yaşanmıştı.

Ayaklanmaların başlangıcından beri Suriye’nin diğer şehirlerine göre daha sakin olan Halep, ayaklanmanın gittikçe yayılması ve daha kanlı bir hal almasıyla, son zamanlarda daha fazla şiddet olayına sahne oluyor. Birleşmiş Milletler’e göre, şu ana kadar 8 binden fazla kişinin yaşamını kaybettiği Suriye’de yaşam çok zorlaşmış durumda.

kaynak: armenianweekly.com

 

Kategoriler

Güncel Dünya Gündem