Shakira Kürtçe şarkı söyleyecek mi?

Dünyaca ünlü şarkıcı Shakira'nın Halepçe katliamını kınamak için albümünde 2 Kürtçe şarkıya yer vereceği iddia edildi. Ancak Radikal.comtr’de yer alan bilgilere göre şarkıları beraber söyleyeceği belirtilen Kürt sanatçıyı tanıyan olmadığı gibi haberin dayandırıldığı Erbil ajanslarının varlığı da şüpheli.

Bugün gazetesinde yer alan haberde Shakira'nın Halepçe ve kanlı operasyonun adı Enfal’i protesto amacıyla düzenlenen şarkılarıve Kürt sanatçı Hemin Xalid'le Kürtçe, İngilizce ve İspanyolca okuyacağı iddia edildi.  Gazetenin haberinde Erbil ajansları kaynak gösterilerek Lübnan asıllı Shakira'nın Kürtler arasında Doşke ismiyle tanınan ve Amerika’da yaşayan Hemin Xalid ile düet yapacağı belirtildi. Xalid, Kürtler’e karşı yapılan katliamları kınamak için Shakira’nın düeti kabul ettiğini söyledi.  Xalid, Halepçe üzerine seslendirecekleri Kürtçe parçanın isminin “Helepçe’y” Gul”, Enfal üzerine seslendirecekleri parçanın İngilizcesinin ise “This Time For Kurdistan” olduğunu açıkladı. Irak Kürtlerinin yaşadığı trajedileri ele alan eserler Kürtçe, İngilizce ve İspanyolca okunacak.  Saddam yönetiminin Enfal adını verdiği kanlı operasyonda kimyasal gaz kullanılmış ve binlerce Kürt katledilmişti. Kimyasal gazların en etkili olduğu yerlerden biri olan Halepçe dünyaya yürek burkan fotoğraflarla yansımıştı.

Hemin Xalid'i tanıyan yok

Ancak bu haberle ilgili bir çok şüphe bulunuyor. Hemin Xalid ismini tanıyan kimse bulunmuyor. Ayrıca beraber söyleneceği iddia edilen 'This Time For Kurdistan' (Bu kez Kürdistan için) şarkısının ismi de manidar bulunuyor. Shakira 2010'da Güney Afrika'da yapılan Dünya Kupası için  'Waka WakaThis Time For Africa'  adlı şarkıyı seslendirmişti. Ayrıca haberin dayandırıldığı Erbil ajansları konusunda da ciddi şüpheler bulunuyor.

Kategoriler

Güncel Dünya Gündem