Savunmasını yapamayan Mülkiye Doğan yapmış sayıldı

Mahkemede Kürtçe savunma yapmak isteyen ve tercüman talebinde bulunan Mülkiye Doğan için savcı 'Savunmasını yapmış kabul edilsin' talebinde bulundu. 'Anlaşılmayan bir dil kullanan' sanığın savunmasını yaptığını kabul eden mahkemenin kararında, Doğan'ın daha önce Türkçe konuşup savunma yapmış olması gerekçe olarak gösterildi.

Bahçelievler'de Kiler Market'e bombalı saldırıda bulunmak ve PKK'ya yardım ve yataklık iddiasıyla haklarında dava açılan 5 sanık, hakim karşısına çıktı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık Mülkiye Doğan hazır bulundu. Diğer sanıklar ise duruşmaya katılmadı.

Kürtçe savunma yapmak istedi


Duruşmada sanık Mülkiye Doğan’a esas hakkındaki mütalaaya yönelik savunması soruldu. Sanığın savunmasını Kürtçe olarak yapmak istemesi üzerine mahkeme, 'anlaşılmayan bir dil kullanan' sanığın daha önce Türkçe savunma yaptığını, yine Türkçe savunma yapması gerektiğini hatırlattı.

Savcı: “Savunma yapmış kabul edilsin'

Sanık Mülkiye Doğan’ın 'anlaşılmayan bir dil' ile konuştuğunu belirten duruşma savcısı ise, sanığın böylelikle savunma hakkını bu şekilde kullandığı yönünde karar verilmesini talep etti.

Mahkeme savunmasını yapmış kabul etti

Sanığın Kürtçe tercüman talebine kabul etmeyen mahkeme ise ara kararında, “Sanığın Türkiye’de doğup çeşitli kurumlarda eğitim aldığı, sanığın bugüne kadar ki aşamalarda Türkçe konuştuğu ve savunma yaptığı, dolayısıyla bugün savunma yapmak için Kürtçe tercüman talebinin hukuki bir ihtiyaca dayanmayıp, hukuk dışı bazı gerekçelerle istendiği anlaşıldığından, duruşmalarda tercüman bulundurulması talebinin reddine, esas hakkındaki ‘savunmasını yapmış kabul edilmesine’ karar verildi' denildi. Mahkeme duruşmayı erteledi.

(DHA)

Etiketler

Mülkiye Doğan