Polis işkencesi görevden aldırmıyor

Kuşadası’nda Fuat Şengül’e karakolda şiddet uygulayan polisler halen görevlerine devam ediyor. Dayak görüntülerinin iki yıl gecikmeli olarak gündeme gelmesinin nedeni ise savcılığın görüntüleri yanlışlıkla başka soruşturma dosyasının içine koyması. Öte yandan görevli polis memurlarının, şiddet uyguladıkları Fuat Şengül’den şikâyetçi olduğu bildirildi.

Dün (20 Mart Salı) Taraf' gazetesinde yer alan “Karakolda naklen linç” başlıklı haberde Fuat Şengül’e uygulanan polis şiddetini değerlendiren Aydın Emniyet Müdürü Ahmet Turan Temel, idari tahkikatın sürdüğünü söyledi. Söz konusu polislerin “tabii ki görevlerine devam ettiğini” anlatan Temel, “Polislerimiz görüntüleri kendi elleriyle savcılığa vermiştir” diyerek çekinilecek bir durum olmadığını kaydetti. Fuat Şengül’ün avukatı Sezin Atmaca ise “hukuka güvenilmesi gerektiğinin” altını çizerek karakol kamera kayıtlarının kendilerine verilmemesi üzerine konuyu savcılığa bildirdiğini anlattı. 2010 yılında gerçekleşen olayın görüntülerinin kendilerine yeni gelmesini ise, “Savcılık yanlışlıkla görüntüleri başka bir dosyaya koymuş. Bu uzun gecikme bundan. Belki kötü niyet, belki yanlışlık, bu konuda yorum yapamam” sözleriyle açıkladı.

Polis kontrolünde doktor muayenesi

Yediği dayaktan dolayı sakat kalan ve dün tekrar rapor almak için hastaneye giden Fuat Şengül ise konunun hastane ayağını şu sözlerle anlattı: “O gün beni götürüp bir nöbetçi doktora gösterdiler. Yanımızda polis varken muayene etti. ‘Bileklerinde kelepçe izi dışında bir şeyi yok’ dedi bıraktı. Ertesi gün suç duyurusunda bulundum. Savcılık, devlet hastanesine yönlendirdi. Sürünerek hastaneye gittim geldim. Doktor bulunamadı. ‘Ameliyatta’ dediler, ‘yok’ dediler... İnsan Hakları Vakfı’nın yönlendirdiği doktora gittiğimde ise yan bağlarda kopma ve kırık tesbit edildi. Avukatım kamera görüntülerinin savcılıkta kaybolduğunu söyleyince ben de pes ettim.”
 

Kuşadası’nda ilk değil

Kuşadası’nda bu olaydan bir ay önce yaşanan başka bir başka gözaltı vakası, aslında Şengül’ün “ucuz kurtulduğunu” gözler önüne seriyor. Bir şüpheliyi kovalamacanın ardından yakalayan sivil polis, şüpheliyi başına dayadığı silahla vurmuştu.

 

Polisler Fuat Şengül'den şikayetçi oldu

Öte yandan, Aydın Valiliği Kuşadası ilçesindeki Çarşı Karakolu'nda görevli polis memurlarının, dayak attıkları Fuat Şengül’den şikâyetçi olduğunu bildirdi.Valilikten yapılan açıklamada şunları kaydedildi:

'20 Mart 2012 tarihinde bazı yazılı ve görsel basın organlarında, 'Karakolda Naklen Linç' başlıklı haber yayınlanmıştır. Söz konusu olay, 5 Temmuz 2010 günü saat 00.30 sıralarında, devriye görevini ifa eden polis ekibinin durumundan şüphelendiği 45 … plakalı motosikletle ilgili yaptıkları PolNet sorgulamasında, Manisa İcra Müdürlüğü'nce yakalamalı-hacizli olduğunun belirlenmesinden sonraki işlemlerin takibi sırasında vukua gelişmiştir. Görevlilerce motosikletin otoparka çekilmesi için çekici çağrıldığı sırada olay yerine gelen ve motosikletin sahibi olduğunu, ilçede emlakçılık yaptığını beyan eden F.Ş. adlı şahsa konunun izah edildiği, motosikletin tescil belgesi ve kimliğini ibraz etmesinin söylenmesi üzerine şahsın motosikleti çalıştırarak kaçmaya çalıştığı, bunun üzerine motosikletin kontak anahtarının alındığı, ilgilinin agresif hareketler sergileyerek görevli memura motosikleti vermemek için direndiği, polis merkezine getirildiğinde de aynı hareketlere devam ettiği, bu nedenle yere yatırılarak arkadan kelepçe takılmak sureti ile etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Konu ile ilgili görevli memurların alınan ifadelerinde polisler, görev yapmalarını engelleyen F.Ş. adlı şahıstan davacı ve şikayetçi olduklarını beyan etmişlerdir. Olayla ilgili olarak F.Ş. de görevlilerden şikayetçi olmuştur. F.Ş. için tanzim edilen 'darp-cebir izi yoktur' ibaresinin yer aldığı doktor raporu, olayla ilgili 'görevli memura mukavemet' suçundan tanzim edilen tahkikat evrakları ve polis merkezindeki kamera görüntüleri, 12 Temmuz 2010 günü Kuşadası Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmiş olup konu hakkında adli ve idari tahkikat halen devam etmektedir.'