Şafak Pavey için 'Cesur Kadın' resepsiyonu

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Ricciardone, 'Cesur Kadın ödülü' alan CHP'li Şafak Pavey için resepsiyon verdi. Resepsiyona, Rakel Dink, Nedim Şener, Leyla Alaton, BDP'li Hasip Kaplan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Şafak Pavey konuşmasında 'Keşke benim masal babam olan Hrant Dink de aramızda olabilseydi' dedi.

ABD Büyükelçisi Ricciardone'nin, 'Cesur Kadın' ödülü alan milletvekili Pavey için verdiği resepsiyonda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rakel Dink, Nedim Şener, Leyla Alaton ve Hasip Kaplan gibi isimler bir araya geldi.

Şafak Pavey, geçtimiz günlerde Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın 'Uluslararası Cesur Kadın Ödülü'nü, Washington'da Hillary Clinton ve Michelle Obama'nın elinden almıştı.

'Tüm toplum için fark yaratıyorsunuz'

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ''2012 Uluslararası Cesur Kadınlar'' ödülüne layık görülen CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey onuruna resepsiyon verdi. Resepsiyonda Türkçe konuşma yapan Büyükelçi Ricciardone, şunları söyledi:

''Bu salona baktığımda alanlarında öncü, olağanüstü kadınlar görüyorum. Siyasetten sivil topluma, medyadan iş dünyasına sizler katkılarınızla sadece kadınlar için değil tüm toplum için fark yaratıyorsunuz.''

Ricciardone, Pavey'in cesareti ve özverili çalışması ile sadece Türkiyelilere ya da kadınlara değil herkese ilham verdiğini belirterek, bu ödülü Türkiye'den ilk alan kadın olduğunu hatırlattı.

''Ancak cesaret bu ailenin genlerinde var çünkü 16 yıl önce de Sayın Clinton, Şafak Pavey'in annesi Ayşe Hanım'a cesareti için ödül vermişti'' hatırlatmasında bulunan Büyükelçi Ricciardone, Pavey'in sadece siyaset ile değil yıllardır yaptığı her işle ses getirdiğini, ''sessizlerin sesi'' olduğunu, yaptığı her işte tutku ve yaratıcılığın hakim olduğunu söyledi. Ricciardone, ''Şafak Hanım tek kelimeyle olağanüstü bir insan'' diye konuşarak, sıkıntılar karşısında gösterdiği onurlu tavrın gelecek için herkesi umutlandırdığını bildirdi.

'Keşke Hrant Dink de aramızda olsaydı'

Şafak Pavey de konuşmasında, bütün dostlarına bu törende bulundukları için teşekkür etti ve kendisini en mutlu eden hususun gazeteci Nedim Şener ve Rakel Dink'i aralarında görmek olduğunu söyleyerek, ''Keşke benim masal babam olan Hrant Dink de aramızda olabilseydi'' diye konuştu. Pavey şunları kaydetti:

''Gerek ifade özgürlüğü gerek engelli hakları gerekse kadınların siyasete katılması için olsun insan hakları aktivistleri genelde ödüllendirilmez linç edilirler. Dolayısıyla bu cesaret ödülünü almam beni biraz da korkuttu. Bundan sonraki işimiz çok ağır.''

Resepsiyona Pavey ve annesi Ayşe Önal'ın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, BDP milletvekilleri Hasip Kaplan ve Sırrı Sakık, gazeteci Nedim Şener ve eşi Vecide Şener, Rakel Dink, iş kadını Leyla Alaton ile çeşitli alanlardan çok sayıda davetli katıldı.

Ricciardone Pavey'le söyleşi yaptı

Büyükelçi Ricciardone resepsiyon öncesinde Şafak Pavey ile basın önünde kısa bir söyleşi de yaptı. Pavey'in bu ödülü almasından çok büyük bir gurur duyduğunu belirten Ricciardone, çevresinde bu kadar çok olumsuz etken varken içinden gelen bu gücü nasıl bulduğunu Pavey'e sordu.

Şafak Pavey de bu ödüle layık görüldüğü için çok memnun olduğunu dile getirerek, ''Cesaret ödülü almam sadece benimle ilgili değil, ben bu ödülü Türkiye'nin bütün cesur yürekli kadınları için aldığımı düşünüyorum. Her ödülün özelliği ve öneminin aslında sorunlara dikkati çekmek olduğunu ve sadece o kişiyle ilgili olmadığını düşünüyorum'' diye konuştu.

Ricciardone, Pavey'in çalışmalarından kişisel olarak da çok etkilendiğini söyleyerek, ABD'deki izlenimlerini sordu. Pavey de buna karşılık kadınların bütün dünyada çeşitli sorunlar yaşadığını belirterek, ''Amerika'daki kadının kürtaj için vücudu üzerinde hakkı olmaması beni nasıl yaralıyorsa, onu da buradaki kadınların şiddete maruz kalması yaralıyor. Biz tekerleği yeniden keşfetmeden, kendi ülkelerimizde hepimiz verdiğimiz mücadeleden iyi bir örnek çıkarabildiysek onu bir diğeri ile paylaşma sorumluluğumuz var'' diye konuştu.

Şafak Pavey, büyükelçinin bir başka sorusu üzerine de kadın ve engelli hakları üzerinde iktidar partisi ile çalışmaları gerektiğini söyleyerek, 6,5 milyon insanın engelsiz sayıldığını, öncelikle bu ayıbın düzeltilmesi gerektiğini savundu.

Söyleşi sırasında Pavey'in isteği üzerine asistanı da konuşulanları işaret dili ile aktardı.

(Kaynak: İnternethaber)