Musul'da Koalisyon'un İD saldırıları: 45 militan öldü

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının, Irak'ın Musul kentindeki İD mevzilerine düzenlediği saldırılarda 45 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul sorumlusu Said Memo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uluslararası koalisyonun Musul'a bağlı Telkeyf ilçesindeki İD hedeflerine düzenlediği saldırılarda, 42 militanın hayatını kaybettiğini belirtti.

İD militanlarının Musul'un kuzeyindeki Telkeyf'te Hristiyanların terk etmek zorunda kaldığı evleri kullandığı ve koalisyon güçlerinin de bu evleri hedef aldığı kaydedildi.

Irak'ta, İD öncülüğündeki silahlı grupların haziranda Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, terör örgütü ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor.

Bağdadi'nin karısı ve oğlu gözaltında

Öte yandan, geçtiğimiz haftalarda öldüğü iddia edilen İD lideri Ebu Bekir el- Bağdadi'nin eşi ile bir oğlunun Lübnan'ın Suriye sınırında gözaltına aldığı iddia edildi. 

 Lübnan'da yayın yapan Es-Sefir gazetesinin haberine göre, Lübnan askeri istihbaratı, yabancı istihbarat birimleriyle koordineli şekilde Bağdadi'nin eşi ve bir oğlunu sınır kapılarından birinde gözaltına aldı. 

 Haberde, sahte kimlikle yakalanan Bağdadi'nin eşi ve oğlunun soruşturma için başkent Beyrut'un doğusundaki Savunma Bakanlığı binasına götürüldüğü ifade edildi.

Kategoriler

Güncel Dünya Dünya

Etiketler

Musul