'Ermeni tehciri' ilk kez sahnede

Program yapımcısı ve Hürriyet yazarı Ahmet Hakan bugünkü (26 Mart Pazartesi) köşesinde, hafta sonu izleme fırsatı bulduğu 'Nar Taneleri' oyununa değiniyor; 'oyundaki mesaj, çok insancıldı. Türkiye Ermenilerinin, başlarına gelen felaketlere rağmen bir arada yaşama iradelerini çok güzel yansıtıyordu.'

TİYATRO pek sevmem. Fakat Yeşilköy Ermeni Okulu'ndan Yetişenler Derneği Başkanı Arev Cebeci, 'Bu tiyatro değil, başka şey' diye davet edince gittim. İyi ki gitmişim. Çünkü tarihi olaya bir tanıklık ettim: Türkiye'de ilk kez 'Ermeni Tehciri' meselesi, Ermeni bakış açısıyla sahnede oya gibi işlendi. . .* Oyunun adi: Nar Taneleri...

Sahnelendiği yer: Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi. Hemen söyleyeyim: Oyun metni çok güçlü değildi. Sahnelenişinde de bir müsamere havası vardı. Daha çok mekteplerdeki 'dönem sonu piyesi' gibi bir şeydi izlediğimiz. Oyunculuklarda aksayan yönler vardı. Bütün bunlara rağmen yine de çok önemsedim ve ilgiyle izledim oyunu. Bunun iki nedeni var:

BİR: oyundaki mesaj, çok insancıldı. Türkiye Ermenilerinin, başlarına gelen felaketlere rağmen bir arada yaşama iradelerini çok güzel yansıtıyordu.

İKİ: Ermeni danslarından ve müziklerinden çok güzel örnekler büyük bir başarıyla sunuldu. Danslar da. Müzik de bize yabancı değildi. Kendimizi kaptırdık gitti. . . Bir şey daha var: Oyunda rol alan oyuncuların çoğu Ermeni ve yine çoğu amatör... Hepsinin başka işleri var. Kendilerini bu işe adamışlar, büyük fedakârlık ve emekle bu oyunu ortaya çıkarmışlar. Bu da oyuna daha bağışlayıcı yaklaşmak için bir başka neden.

Yazının tamamı için tıklayın

 

 

'Onlar birer nar tanesi'

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ve Yeşilköy Ermeni Okulundan Yetişenler Derneği Başkanı Arev Cebeci’nin ev sahipliğinde gerçekleşen galaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, Faruk Loğoğlu, Genel Sekreter Bihlun Tamayligil, CHP Milletvekilleri Umut Oran, Aydın Ayaydın, Mevlüt Aslanoğlu, Süleyman Çelebi, Bakırköy Kaymakamı Yakup Vatan, tiyatro sanatçıları Müşfik Kenter, Üstün Asutay, Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan ile fotoğraf sanatçısı Ara Güler de katıldı.

Nar Taneleri'ni, Aram Gostanyan’ın özgün hikayesinden yola çıkarak Hagop Ari Güleç’in yazdı ve Aytekin Özen oyunlaştırıp-yönetti.

Oyunun ardından sahneye davet edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ”Tamamı amatör sanatçılardan kurulu olduğunu öğrendiğim tiyatromuzun muhteşem performansından sonra bize çıkıp fazla bir şey söylemek düşmez. Onlar birer nar tanesi. Ben de emeği geçen başta Bakırköy Belediye Başkanımız Ateş Ünal Erzen, Dernek Başkanı Arev Cebeci olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu..

Kılıçdaroğlu'nun gözünden
Ara Güler ve Ahmet Hakan

Kılıçdaroğlu da Ara Güler’i çekti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakırköy’de önceki akşam izlediği tiyatro gösterisinin ardından katıldığı kokteylde oyunu izlemeye gelen fotoğraf sanatçısı Ara Güler ile Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan’ın fotoğrafını çekti.

 

Ara Güler’in fotoğrafını 2 Mart Cuma günü de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “2011 Kültür Sanat Ödülleri” töreninde çekmişti. Bakırköy Belediyesi ve Yeşilköy Ermeni Okulundan Yetişenler Derneği katkılarıyla hazırlanan ve Nar Taneleri Folklor ve Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen “Nar Taneleri” isimli 2 perdelik oyunun Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapılan galasına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Tamamen amatör sanatçılardan kurulu tiyatronun performansını çok beğendim. Onlar birer nar tanesi.” dedi.