Barzani: Bağımsızlık süreci devam ediyor

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık ve referandumdan geri adım atmayacaklarını söyledi.

Barzani, Selahaddin ilçesindeki başkanlık sarayında Kobani'den dönen Peşmerge komutanlarıyla bir araya geldi. IŞİD'e karşı Kobani'den Celavle'ye kadar bin 50 kilometrelik bir sınır hattında savaştıklarını anlatan Barzani, “İlk başlarda olumsuz bir durumla karşılaştığımız doğrudur. Fakat bu, savaştır kardeşlerim. Savaşta bazen kazanırsınız, bazen de kaybedersiniz. Kimi zaman düşmanı bozguna uğratırsınız, kimi zaman da kaçmak zorunda kalırsınız. Ama önemli olan iradenin diri kalmasıdır, iradenin kırılmamasıdır. Kürdistan halkının iradesi kırılamaz” diye konuştu. 

Hesapları tutmadı

Barzani, IŞİD'in, Kürt bölgesine saldırmasını beklemediklerini dile getirerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“IŞİD'in, Kürdistan'a saldırısının iki amacı vardı: Birincisi, referandum ve bağımsızlık süreci çok ileri bir aşamaya gelmişti. Bu süreci çökertmek istediler. Ancak yüz IŞİD, bin IŞİD de gelse Kürdistan bölgesinin bağımsızlık ve referandum süreci devam edecektir. Bu konuda geri adım atmayacağız. İkincisi -ki bu Sünnilerin de körü körüne IŞİD'i onaylamasına ve destek vermesine yol açmıştır- Kürdistan idaresi dışındaki Kürt bölgeleri meselesidir. Yani Irak Anayasası'na göre 140. madde kapsamındaki bölgelerdir. Onlara göre IŞİD, bütün bu bölgeleri ele geçirecekti ve sorun da çözülmüş olacaktı. Fakat hesapları tutmadı. Çünkü ABD ve AB ülkelerinin, bu hızda gelip bize yardım edeceklerini ve Peşmergenin, bu derece savunma yapacağını beklemiyorlardı. O yüzden pişman oldular."

IŞİD, saldırıları nedeniyle kayıp ve zararlarının büyük olduğuna dikkati çeken Barzani, "Fakat Kürdistan bölgesinin ağırlığı ve konumu da farklı bir yere taşındı. Bütün dünya liderleri, başkanları ve cumhurbaşkanları, Peşmergenin insanlık adına savaştığını vurguladı. Davamız, haklı bir davadır. Halkımız da haklılığını bütün dünyaya ispatlamıştır. O nedenle bütün dünya desteğimize koştu" görüşünü dile getirdi.

Kategoriler

Güncel Gündem DünyaYazar Hakkında