Erdal Öz Ödülü Murathan Mungan'a verildi

Erdal Öz'ün anısını yaşatmak için her yıl bir şair ya da yazara verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü bu sene Murathan Mungan'a layık görüldü. Erdal Öz Ödülü Seçici Kurulu, ödülün, '30 seneyi aşkın süredir tiyatro, şiir, öykü, roman ve deneme alanlarında gösterdiği yaratıcılık, yenilikçilik ve yetkinliği nedeniyle' Mungan'a verildiğini açıkladı.

Erdal Öz Ödülü Seçici Kurulu, bu yıl 5'incisi verilen ödülün, '30 seneyi aşkın süredir tiyatro, şiir, öykü, roman ve deneme alanlarında gösterdiği yaratıcılık, yenilikçilik ve yetkinliği nedeniyle' Mungan'a verildiğini açıkladı.

Enis Batur, Semih Gümüş, Feride Çiçekoğlu, Turgay Fişekçi, Kaya Genç, Nüket Esen ve Can Yayınları adına Zeynep Çağlıyor'dan oluşan Seçici Kurul, Murathan Mungan'a ödülünü, 5 Nisan 2012 Perşembe günü Pera Müzesi'nde düzenlenecek törenle verecek.
 
Ödülün açıklandığı basın toplantısında bir konuşma yapan Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, 'Ödülün çıkış noktasını, Erdal Öz'ün yazarlığı ve Türk edebiyatına yaptığı katkılar oluşturuyor. Kurduğu Can Yayınları'yla edebiyatımızın önde gelen isimlerini okurla buluşturan Öz, pek çok yeni yazarı edebiyat dünyasına kazandırdı. Özellikle genç yazarların ilk kitaplarını basarak onlara cesaret verdi ve başka yayıncılara örnek oldu. Bu anlayışın bir uzantısı olan ödülümüzü, öykü ve romanlarıyla unutulmaz izler bırakan Erdal Öz'ün anısını yaşatmak ve edebiyat alanında üretimi teşvik etmek amacıyla, gelecek yıllarda da vereceğiz.' dedi.
(AA)

Kategoriler

Kültür Sanat Edebiyat