HDP: Başbakan demokratik alanı daraltmak istiyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş arasındaki tartışmaya ilişkin HDP Merkez Yürütme Kurulu açıklama yaptı. “Demirtaş’ın sözlerine aynen katılıyoruz” denilen açıklamada Başbakan Davutoğlu’nun demokratik alanı daraltarak ülkeyi yönetmek istediği belirtildi.

 HDP Merkez Yürütme Kurulu, yeni güvenlik paketine mecliste ve sokakta karşı çıkacaklarını açıklamış; bunun üzerine Başbakan Davutoğlu “Uyarıyorum. Dökülecek her türlü kandan Demirtaş sorumludur” ifadelerini kullanmıştı. 

Başbakan Davutoğlu’nu sağduyulu olmaya davet eden HDP, açıklamasında şu ifadelere yer verildi, 

“Davutoğlu’nun “Sokakta dökülecek her kandan Demirtaş sorumludur” ifadesinin son derece sorumsuzca sarf edilmiş bir laftır. Eş Genel Başkanımıza yönelik bu tür siyasi linç girişimlerini, suçlamaları, saldırıları ve hedef gösterme tutumlarını asla ve hiçbir şekilde kabullenmeyeceğiz. HDP, bütün üyeleri, dostları ve örgütleri ile; Türkiye demokrasi, emek ve barış güçleri bütün kurum ve kuruluşları ile Selahattin Demirtaş’ın arkasında duracaktır.” 

‘Yasa taslağı müzakere sürecini dinamitleyebilir’

“Elbette ki, Eş Genel Başkanımız’ın da dediği gibi, yeni güvenlik paketine hem Meclis’te karşı çıkacağız, hem sokakta demokratik mitinglerle ve etkinliklerle eleştiri ve itiraz hakkımızı kullanacağız. Yasa çıkarsa da değişmesi için demokratik mücadelemizi yürüteceğiz. 

Eş Genel Başkanımız’ın sözlerine aynen katılıyoruz. Bu yasa taslağı bizim algımıza göre müzakere sürecini dinamitleme potansiyeline sahiptir. Çünkü yasa daha çıkmadan Yüksekova’da polis 18 yaşındaki bir çocuğu infaz etti. Çıkınca, çok daha rahat hareket edilecektir. Gezi eylemlerinde 8 gencin nasıl vurulduğunu, on binlerce insana nasıl şiddet kullanıldığını Türkiye halkları unutmadı.

Bunları söylemekle HDP ne molotof kullanmayı teşvik etmiş oluyor, ne de gösterilerde yağma yapılmasını veya şiddet kullanılmasını tasvip ediyor.”

Kamu düzenin demokrasi ile kurulabileceğini kaydeden HDP, açıklamasının devamında Kobane protestolarında yaşananlarla ilgili olarak Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talebinin hükümet tarafından reddediliğini hatırlattı. 

Başakan Davutoğlu’nu eleştiren HDP, hükümete seslendi,

“Eş Genel Başkanımız Demirtaş, halkın toplantı ve gösteri yapma anayasal hakkının demokratik kullanımından söz ettiğini defalarca vurguladı. Ama Başbakan, demokratik alanı daraltarak bu ülkeyi yönetmek istiyor. Hükümet, hiç kimse toplu gösteri yapmasın, talepte bulunmasın istiyor.

Evrensel bir gerçektir, demokratik alanın daraltılması, demokratik hakların gasp edilmesi anlamını taşır ve tepkileri arttırır. Başbakan bu açıklamalarıyla demokratik hakkını kullananlara şiddet uygulayacaklarını ve sorumluluğunu da şimdiden HDP'ye yükleme hazırlığı yaptıklarını itiraf ediyor. 

Hükümete sesleniyoruz: Çözüm süreci konusunda samimiyseniz, demokratikleşme hamlesini yapın, müzakerelere geçin ve yasal düzenlemeleri gerçekleştirin. Onun dışındaki her tutum, oyalama taktiği olarak algılanacak ve kabul görmeyecektir

 

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında