"Terk edilmiş bir mahalle görürseniz bir düşünün nerede bu insanlar diye"

İnsan Hakları Derneği’nin düzenlediği panelde konuşan araştırmacı mimar Zakarya Mildanoğlu, Anadolu’daki Ermeni Kültür İzlerini anlattı.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon “Ermeni Soykırımının 100. Yılına Doğru İnkara Son Kampanyası” etkinlikleri kapsamında Cezayir’de, 'Anadolu’da Ermeni Kültür İzleri' başlıklı bir panel düzenledi. Panelde sunum yapan Zakarya Mildanoğlu, Anadolu’da Ermenilerin 1915 soykırımı öncesinde en yoğun yaşadığı 19 kentte Ermenilere ait önemli kültürel yapıları anlattı.

Kayseri, Muş, Van, Erzincan, Çanakkale, Sivas, Antep, Diyarbakır, Kütahya, Artvin, Adana, Ankara, Mardin, Urfa, Trabzon, Malatya, Kars ve Yozgat’ta bulunan kilise, okul, manastır ve Ermeni mahallelerinin, nasıl harabeye dönüştüğünü, kilise ve manastırların dinamit ve top atışlarıyla nasıl yıkıldığını anlatan Mildanoğlu, Ermeni mahallelerinin bugünkü durumlarını fotoğraflarla gösterdi.  Mildanoğlu, “Nerede terk edilmiş bir mahalle görürseniz bir düşünün nerede bu insanlar diye” dedi.

Mildanoğlu’nun sunumu soru cevap bölümüyle sona erdi. 

Kategoriler

Güncel Azınlıklar