Çarşı davasında ara karar

14 saat süren ‘Çarşı’ duruşmasında ara karar açıklandı. 35 kişinin darbe girişimiyle yargılandığı davada Mahkeme, duruşmayı 2 Nisan 2015 tarihine erteledi, 27 sanığın da yurtdışına çıkma yasağı ve duruşmalara katılma zorunluluğu kaldırıldı.

Fotoğraf: Berge Arabian

İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz 35 sanık ve avukatları hazır bulundu. Bazı sanıkların duruşmaya formayla geldiği görüldü.Duruşma başlamadan önce Mahkeme Başkanı Metin Tamirci, milletvekilleri, basın mensupları, avukatlar ve baro temsilcilerinin dışındakilerin salondan çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine söz alan avukat Ömer Kavilli, duruşmanın büyük salonda görülmesini talep ederek, duruşmanın sesli ve görüntülü yapılmasını da istedi.

Mahkeme heyeti, sanıkların kimlik tespitinin tamamlanmasının ardından, duruşmanın adliyedeki büyük salonda yapılmasına karar verdi.

Telefon kayıtları talebine ret 

Sanık avukatları, iddianamenin dayanağı olarak gösterilen dosyadaki telefon kayıtlarının usule uygun alınmadığını söyledi. Avukatlar, bu kayıtların dosyadan çıkartılmasını istedi.

Mahkeme heyeti başkanı Tamirci, telefon kayıtlarının dosyadan çıkarılması yönündeki talepler ile duruşmanın ertelenmesi taleplerini reddetti.

 ‘Darbe gücümüz olsaydı, takımı şampiyon yapardım’

Savunma yapan Beşiktaş tribün liderlerinden Cem Yakışkan, Gezi Parkı eylemleri sırasında Twitter hesabının olmadığını ifade ederek, “Kimseyi yönlendirmedim” dedi.

Cem Yakışkan, “Darbe gücümüz olsaydı, Beşiktaş’ı şampiyon yapardım” diye konuştu 

Diğer tribün liderlerinden Numan Bülent Ergenç, taraftarları Başbakanlık Ofisi’ne yürüttüğü iddiasına ise “1 Haziran’daki yürüyüşte Tekirdağ’daydım. Örgüt kurma suçuyla ilgili bilgim yok” dedi.

‘Terörist değil, taraftarız’ 

Bu arada, duruşma başlamadan önce koridorda bekleyen aralarında sanıklar ve izleyicilerin bulunduğu kalabalık, "Terörist değiliz, taraftarız" şeklinde slogan atarak, alkış tuttu 

Adliye Sarayı’nın içini adeta tribüne çeviren taraftarlar, çeşitli sloganlar atıp marşlar söyledi.

Öte yandan, İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan Beşiktaş taraftar grubu ''Çarşı'', sanıklara destek vermek amacıyla eylem yaptı. Çarşı grubuna diğer taraftar grupları da destek verdi.

Futbolla ilgili slogan atılmasını isteyen gruba, başka bir grup ise "Sadece futbolla ilgili burada değiliz. Siyasi slogan da atacağız" diyerek tepki gösterdi.

Ağırlaştırılmış müebbet 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı'nın kurucu ve üyelerinin de bulunduğu 35 kişi şüpheli, 9 polis de müşteki olarak yer alıyor 

İddianamede, tüm şüpheliler hakkında ''Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Kategoriler

Güncel Türkiye Gündem