BASMANE'DE MÜLTECİLERLE BİR GECE

1 / 12


Basmane'de mültecilerle bir gece

Ermenistanlı bağımsız fotoğrafçı Anush Babajanyan, Avrupa'ya gitmek isteyen mülteciler için önemli geçiş noktalarından biri olan İzmir Basmane'de bir gece geçirdi, hayata tutunmaya çalışan mültecilerin hikayesini aktardı.

İzmir, Suriye’den kaçıp Avrupa’ya gitmeye çalışan mülteciler için bir geçiş noktası. Ege Denizi kıyısındaki İzmir’den bir saatlik bir tekne yolculuğuyla Avrupa’ya gitmek mümkün.
İzmir’e, özellikle de Basmane semtine varan mülteciler, yasadışı yollardan Yunan adalarına gitmenin yollarını arıyor. Birçoğu burada insan kaçakçılarıyla anlaşıyor, bazılarıysa yolculuk için yeterli paraları olmadığı için sokaklarda ya da pansiyonlarda yaşıyor.
Her ailenin bir kayıp hikâyesi ve yolculuğa dair korkuları var. Gözlerine yansıyan sancılı yolculuğun ağırlığıyla camilerinin dışında ve sokaklarda yaşıyorlar. 
Yolculuğa çıkarlarsa başlarına ne geleceğini bilmeyen bu insanlar için, Avrupa umut demek. 

Fadi Muhammad, Basmane’nin dar sokaklarında bekliyor; içinde bir can yeleği de bulunan tek bir çantası var. Fadi, bu akşam Yunanistan’a doğru yola çıkacak. Yolculuk için hazırlıklarını tamamladığını ve çağrılmayı beklediğini söylüyor. Fadi, Halepli. Ailesi ve eşi hâlâ Suriye’de. 

Metin ve Fotoğraflar: Anush Babajanyan

Kategoriler

Foto Galeri Haber