İSTANBUL'DA 1 MAYIS 2019 KUTLAMALARINDAN KARELER

1 / 5


İstanbul'da 1 Mayıs 2019 kutlamalarından kareler

Türkiye'nin pek çok kentinde 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlandı. Kutlamaların gündemi kıdem tazminatı düzenlemesine yönelik tepkilerdi.  İstanbul'da kutlamanın adresi Bakırköy Meydanı oldu. DİSK, KESK, Tabip Odası ve Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları öncülüğünde Bakırköy Pazar Yer'inde 1 Mayıs kutlandı. Aralarında HDP ve CHP'nin de olduğu çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü de kutlamalara katıldı. Binlerce kişinin katıldığı kutlamada kıdem tazminatıyla ilgili yapılmak istenen değişiklikler protesto edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da kutlamalara katıldı. Açlık grevindeki tutukluların durumuna dikkat çekmek için beyaz tülbent takan katılımcılara, HDK Eşsözcüleri ve HDP Eş Genel Başkanları da beyaz tülbentleriyle eşlik etti.

Taksim Meydanı ve çevresi ise sabah saatlerinden itibaren ulaşıma kapatıldı. Bazı gruplar ve sivil toplum örgütleri, 1 Mayıs kutlamaları için Taksim Meydanı'na çıkmak istedi.  Beşiktaş, Mecidiyeköy ve Taksim çevresinden meydana girmek isteyen gruplara polis müdahale ederek 100'ü aşkın göstericiyi  gözaltına aldı. 

Diyarbakır’da 1 Mayıs kutlaması için İstasyon Meydanı’nı dolduranlar, tecride karşı süren açlık grevleri ve başlatılan ölüm orucuna konusunda devlet ve hükümetten yasalara uyulmasını istedi. Ölüm oruçları nedeniyle seferberlik çağrısı yapan beyaz tülbentli annelerin, Koşuyolu Parkı’na doğru düzenledikleri yürüyüş ise polislerce engellendi. (Fotoğraflar: Berge Arabian)

Kategoriler

Foto Galeri