GÜNCEL

GÜNCEL Tahir Elçi anıldı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare’nin önünde 28 Kasım 2015’te öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi anıldı.
GÜNCEL Samast hakkındaki davalar birleştirildi

Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. Bu dosyanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki 11 sanıklı davayla birleştirilmesine karar verildi.
GÜNCEL “Tartışılması gereken, cinayetteki gerçeğin nasıl ortaya çıkarılacağı”

Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast’ın cinayetten 16 yıl 10 ay sonra tahliye edilmesi, kamuoyu vicdanının yanı sıra yargısal anlamda da tartışılıyor. Samast hakkında, tahliyeden sonra, geçtiğimiz hafta, “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlamasıyla yeni bir iddianame düzenlendi. Öte yandan Samast ve arkadaşları için “örgüt üyeliği” suçlaması zaten talep edilmiş ancak bu suçlama, isnat ettiği TCK maddesi nedeniyle zaman aşımına uğramıştı. Gelişmeleri ve süreci Dink Ailesi avukatlarından Hülya Deveci ile konuştuk.
GÜNCEL

Hrant Dink Vakfı’nın düzenlediği “Cumhuriyet’in 100. Yılında Azınlık Hakları” Konferansı 17-18 Kasım tarihlerinde Anarad Hığutyun Binası Havak salonunda gerçekleştirildi. Konferansa yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyen tebliğ sundu, konu pek çok farklı açıdan ele alındı, tartışıldı. Konferansın açılış tebliğini ise BM Azınlık Konuları Eski Özel Raportörü Fernand de Varennes sundu. Varennes ‘"Azınlık Hakları İnsan Haklarıdır. Bunun BM, Avrupa Konseyi ve AB ile Azınlıklar Açısından Anlamı Nedir?’" başlıklı tebliğinde, dünya genelinde azınlık hakları konusunda gerileme yaşandığının altını çizdi. Fernand de Varennes, sosyal medyada nefret söyleminin giderek arttığına da değindi. Konuşmanın tamamını sunuyoruz.
TÜRKİYE Translar hayatın her aşamasında ayrımcılıkla karşı karşıya

Nefret suçu mağduru translar her yıl, 20 Kasım’da, anılıyor. Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü olarak kabul edilen bu gün için, Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), Dönme Dergisi ve İnsan Hakları Derneği bir basın açıklaması yaptı.
DÜNYA Gürcistan’da kürtaj öncesi zorunlu muayene uygulaması

1 Ocak 2024’ten itibaren, hamileliğini sonlandırmak isteyen herkesin, ‘gizli koşullar altında, bu amaç için özel olarak ayrılmış bir doktor muayene odasında’ bir kadın doğum uzmanı, psikolog ve sosyal hizmet görevlisine danışması gerekecek.