GÜNCEL

GÜNCEL İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahyan'ı taşıyan helikopter kaza yaptı. Helikopterin tamamen yandığı ve enkazda yaşam belirtisi olmadığı açıklandı. İran devlet televizyonu, Reisi ve beraberindekilerin hayatını kaybettiğini duyurdu
GÜNCEL Kudüslü Ermenilerin mülk  ve varolma mücadelesi

Kudüs’teki Ermeni toplumu, Kudüs Ermeni Patrikhanesi’nin, Ermeni mahallesinin bir bölümünü, genel kurul onayı bulunmadan, Xana Capital’e 99 yıl için kiraya vermesinin doğurduğu sonuçlarla mücadele ediyor. Patrikhane Ermeni toplumundan gelen büyük tepkiler üzerine sözleşmeyi feshetti. Ancak bu kez de mahalle ve Ermeni toplumu, aşırı sağcı Yahudilerin ve polislerin saldırılarına, tacizlerine maruz kalıyor. Yaşananlar nedeniyle Kudüs’te Ermeni nüfusu giderek azalıyor. Mahalle sakinleri bu durumda “Save the Armenian Quarter” hareketinin kurulmasını gerekli görmüş. Gelişmeleri hareketin kurucularından Setrag Balian ile konuştuk.
GÜNCEL Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'den tahliye sonrası açıklamalar

Kobanê Davası'nda Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında olduğu eski HDP ve BDP yöneticileri uzun yıllar hapis cezalarına çarptırıldı. Gültan Kışanak 8 yıl sonra tahliye edildi. Sebahat Tuncel, Ayla Akat Ata, Ayşe Yağcı ve Meryem Adıbeli de Sincan Cezaevi'nden tahliye oldu.