AZINLIKLAR

AZINLIKLAR ‘Anatolia19’ rehberliğinde bir zamanlar Anadolu

Anadolu coğrafyasının Osmanlı yönetimindeki 19. yüzyılın son döneminden genç Cumhuriyetin 40’lı yıllarına kadarki uğradığı demografik ve çevresel dönüşümü haritalandırmayı ve bu şekilde de bir dijital soy kütüğü oluşturmayı amaçlayan ‘Anatolia: 19th Century’ projesi, yayın hayatına başladı.
AZINLIKLAR Sümela'da yapılacak Meryem Ana Yortusu aşırı sağ çevrelerin hedefinde

Ekümenik Patrik Bartholomeos, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 15 Ağustos'ta Trabzon'daki Sümela Manastırı'nda yapılacak ayin için Patrikhane'ye resmî makamlardan izin verilmediğini söylemişti. Edinilen bilgilere göre izin geldi. Ancak milliyetçe çevreler 15 Ağustos'ta ayin yapılmaması için kampanya yürütüyor.
AZINLIKLAR İran'daki kadın mücadelesine içeriden bakış

Prof. Shahrzad Mojab, Boğaziçi Üniversitesi’nde 2008’den beri düzenlenen Hrant Dink Anma Konferansı’nda bu yıl, ‘Bir Kelebeğin Ölümüyle Başlayan Devrim Fırtınası’ bir konuşma yapmıştı. İran’da kadın hakları ve etnik azınlıklar konusunda uzun yıllar çalışmalar yapan ve siyasi nedenlerle 1986’dan beri Kanada’da yaşayan Mojab, Agos’un soruların yanıtladı.
AZINLIKLAR İskenderun’daki aşevi hedef gösterildi

İskenderun’da Sen Corc Kilisesi tarafından kurulan aşevinin, birbirine ‘hoca’ diye hitap eden iki kişi tarafından hedef gösterildiği sosyal medya paylaşımı tepki çekti. Video kaydındaki kişiler, “Kilise aşevi açmış, insanlara çok mütevazı, güleryüzlü davranıyorlar. Her sabah çevre temizliği de yapıyorlar. Buraları boş bırakmamak lâzım!” gibi sözler sarf ediyor. Konu hakkında, deprem sonrasında İskenderun’da yapılan yardım çalışmalarında aktif olarak yer alan Nehna platformu üyesi Mişel Uyar’ın görüşlerine başvurduk.
AZINLIKLAR Ermenistan’ın queer belleği kitap oldu

Yerevan’da Kültürel ve Toplumsal Anlatılar Laboratuvarı [CSN Lab] Sovyetler sonrası Ermenistan’ın queer belleğini ele alan yeni kitap çalışmasını yayınladı. Yapılan derinlemesine görüşmelerde ülkenin queer topluluğunun kimlik inşasından kimliğin oluşumuna etki eden medya, edebiyat, müzik alanlarına, artan militarizm ve ataerki ile ‘norm dışı’ kimliklerinin özgürce ifade etme mekânlarına ışık tutan kitap ‘Ermenistan’ın Queer Belleği’ başlığıyla okurlarla buluştu.