İNSAN HAKLARI

İNSAN HAKLARI Haklı ve meşru mücadelenin asi sesleri: Genç Feministler

Güneş Fadime Akşahin, 22 yaşında, İstanbul Üniversitesi’nde Tarih Öncesi Arkeoloji bölümü ikinci sınıf öğrencisi. Altı yıldır; yani lise yıllarından beri Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri’nde örgütlü faaliyetlerin içinde yer alıyor. Güneş şu an platformun genç kadın örgütü olan Genç Feministler Federasyonu’nun temsilciliğini yapıyor. 7 Mart’ta üniversitede düzenledikleri Kadınlar Günü eyleminde gözaltına alınan Akşahin’le hem Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hem de eylem ve gözaltılar hakkında konuştuk.
İNSAN HAKLARI LGBTİ+ ölümlerinde hızlı artış

LGBTİ+ hareketi, son dönemde art arda gelen intihar ve ölüm haberleriyle sarsıldı. LGBTİ+ ölümleri dışlama politikalarıyla doğrudan ilişkili, siyasi bir mesele olduğu hâlde, hareketin parçası olan kişilerin intiharları ve çoğunlukla hizmetlere erişim engellerinden kaynaklanan ölümleri hakkında kamusal alanda konuşmak gün geçtikçe zorlaşıyor.
İNSAN HAKLARI Köln’deki Ermeni Soykırımı anıtı neden tartışma konusu oldu?

2018’de, Ermeni Soykırımı’nı hatırlamak ve hatırlatmak için, Köln’ün en meşhur bölgesinde, sırtını Ren Nehri’ne dayayan, Alman eski İmparatoru II. Wilhelm’in at üstündeki heykeline bakan bir anıt dikildi. İlias Kevork Uyar’ın da aralarında bulunduğu bir grup sivilin inisiyatifiyle kurulan Soykırımları Hatırlatma İnisiyatifi’nin öncülüğünde dikilen bu anıt, ilk günden bu yana bir tartışma konusu.