TÜRKİYE

TÜRKİYE Translar hayatın her aşamasında ayrımcılıkla karşı karşıya

Nefret suçu mağduru translar her yıl, 20 Kasım’da, anılıyor. Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü olarak kabul edilen bu gün için, Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), Dönme Dergisi ve İnsan Hakları Derneği bir basın açıklaması yaptı.
TÜRKİYE Aktivist Maarastawi Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyor

İnsan hakları aktivisti, Sığınmacı Hakları Platformu Üyesi Adem (Abdulmalik) Maarastawi, 12 Ekim Perşembe günü İstanbul’da gözaltına alındı. Tuzla geri gönderme merkezine götürülen Maarastawi, Cumartesi gününden bu yana Urfa-Harran Geçici Barınma Merkezi’nde tutuluyor. Adem’in durumunu Sığınmacı Hakları Platformu’ndan Yıldız Önen’le konuştuk.
TÜRKİYE Kadınlar ‘içeride’ de ayrımcılığa uğruyor

Osmanlı döneminde kadınlar için hapishane yoktu. Suç işleyen kadınlar, imamın evine yollanırdı ve kadınlar orada mahpus olarak yaşarlardı. Bu durumu niteleyen ‘imamevi’ sözcüğü de kadın hapishaneleri için kullanılıp günümüze kadar geldi.
TÜRKİYE ‘Anatolia19’ rehberliğinde bir zamanlar Anadolu

Anadolu coğrafyasının Osmanlı yönetimindeki 19. yüzyılın son döneminden genç Cumhuriyetin 40’lı yıllarına kadarki uğradığı demografik ve çevresel dönüşümü haritalandırmayı ve bu şekilde de bir dijital soy kütüğü oluşturmayı amaçlayan ‘Anatolia: 19th Century’ projesi, yayın hayatına başladı.
TÜRKİYE Sümela'da yapılacak Meryem Ana Yortusu aşırı sağ çevrelerin hedefinde

Ekümenik Patrik Bartholomeos, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 15 Ağustos'ta Trabzon'daki Sümela Manastırı'nda yapılacak ayin için Patrikhane'ye resmî makamlardan izin verilmediğini söylemişti. Edinilen bilgilere göre izin geldi. Ancak milliyetçe çevreler 15 Ağustos'ta ayin yapılmaması için kampanya yürütüyor.
TÜRKİYE ERVAB Başkanı Şirinoğlu'ndan 'Atatürk' dizisi açıklaması

Türkiye Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı Bedros Şirinoğlu, 'Atatürk' dizisinin Disney+ tarafından global ölçekte yayınlanmasından vazgeçilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı. ABD'deki bazı Ermeni kuruluşları dizinin yayınlanmaması için kampanya başlatmıştı. Dizi, Türkiye'de film olarak yayınlanacak. Şirinoğlu, "Türkiye Ermeni toplumu bu uygulamayı demokratik zihniyet, karşılıklı saygı ve hoşgörü, ifade özgürlüğü bakımından son derece tartışmalı bulmaktadır" dedi.