TÜRKİYE

TÜRKİYE Diyarbakır Barosu’na bir ‘soykırım’ davası daha

Diyarbakır Barosu’na ‘Yüzleşme ve Helalleşme 24 Nisan 1915 Tarihinden Başlamalıdır’ başlıklı açıklamaları nedeniyle TCK 301. maddesi kapsamında yeni bir dava daha açıldı. Bununla birlikte 2017'den beri Baro yöneticileri hakkında açılan dava sayısı altıya yükseldi.
TÜRKİYE Gençler barış umudu için bir arada

Fransa merkezli ‘Une Terre Culturelle’ [Bir Kültür Ülkesi] derneğinin Alman, Ermeni ve Türk ortaklarıyla işbirliği içinde yürüttüğü projenin ikinci aşaması 20-27 Nisan arasında Diyarbakır’da yapılıyor. Dört ülkeden gençleri bir araya getiren proje, Fransız-Alman Gençlik Ofisi OFAJ/DFJW ve Erasmus+ Fransız ajansının desteği sayesinde hayata geçiyor.
TÜRKİYE Haklı ve meşru mücadelenin asi sesleri: Genç Feministler

Güneş Fadime Akşahin, 22 yaşında, İstanbul Üniversitesi’nde Tarih Öncesi Arkeoloji bölümü ikinci sınıf öğrencisi. Altı yıldır; yani lise yıllarından beri Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri’nde örgütlü faaliyetlerin içinde yer alıyor. Güneş şu an platformun genç kadın örgütü olan Genç Feministler Federasyonu’nun temsilciliğini yapıyor. 7 Mart’ta üniversitede düzenledikleri Kadınlar Günü eyleminde gözaltına alınan Akşahin’le hem Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hem de eylem ve gözaltılar hakkında konuştuk.
TÜRKİYE Ordulu Ermenilerden Varlık Vergisi anlatıları

Varlık Vergisi kanununun resmî gerekçesi, hükümet tarafından ‘olağanüstü savaş koşullarının yarattığı yüksek kârlılığı vergilemek’ herhangi bir dinî veya etnik grubu hedef almamak olarak dile getirilse de basına kapalı olarak yapılan CHP grup toplantısında başbakan Şükrü Saraçoğlu’nun vurguladığı gerekçeler farklıdır: “Bu kanun aynı zamanda bir devrim kanunudur. Bize ekonomik bağımsızlığımızı kazandıracak bir fırsat karşısındayız. Piyasamıza egemen olan yabancıları böylece ortadan kaldırarak, Türk piyasasını Türklerin eline vereceğiz.”