KOROLAR

KOROLAR 1461’den beri Samatya’da yükselen ses: Sahakyan Korosu

Samatya’daki Surp Kevork Kilisesi’nin korosu olan Sahakyan Korosu, belgesel oldu. Erdil Onur Kocatürk’ün yönetmenliğini üstlendiği 'Ailem Sahakyan’ belgeselinde koronun hem koristler hem de Samatyalı Ermeniler için ne anlam ifade ettiği anlatılıyor. Belgeselin yönetmeni Kocatürk’le 'Ailem Sahakyan’a dair konuştuk.
KOROLAR Korolara yeni şef

Solist ve korist Sercan Gazeroğlu, Bauart Koro Okulu’ndan Koro Şefliği Sertifikası aldı. Gazeroğlu’yla çalışmalarını ve geleceğe yönelik planlarını konuştuk.
KOROLAR Vartanants Korosu Yunanistan ve Lübnan’daydı

Vartanants Korosu, 27 Eylül Cumartesi günü, Yunanistan’ın Komotini (Gümülcine) şehrindeki Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde, kilisenin kuruluşunun 180. yıldönümü kutlamaları kapsamında bir konser verdi. 2 Ekim’de de Lübnan’da bir konser veren koro, Kilikya Ermeni Gatoğigosluğu’nda 5 Ekim’de yapılan Surp Badarak ayininde ilahileri seslendirdi.
KOROLAR Kohar’ın şefi Apkaryan vefat etti

Kohar Senfonik Orkestra ve Korosu’nun şefi ve sanatsal yönetmeni Sebuh Apkaryan, 4 Ağustos Pazartesi günü Lefkoşa’daki evinde vefat etti.Kıbrıs Lefkoşalı Apkaryan, 50’yi aşkın yıldır kompozitörlük, şeflik, ressamlık ve eğitimcilik yapıyordu.
KOROLAR Çekiçyan’la 0’dan 80 Desibel’e 0,1 saniyede

İstanbul doğumlu ünlü maestro Hovhannes Çekiçyan, geçen hafta, kurucusu olduğu Ermenistan Ulusal Akademik Korosu (EUAK) ile İstanbul’daydı. Türkiye’ye on yıl önce 160 kişilik bir toplulukla gelen Çekiçyan, bu kez 40 kişilik bir koroyla, ama yine, en az ilkindeki kadar güçlü bir etki bırakarak İstanbul’dan ayrıldı.
KOROLAR CorISTAnbul Oda Korosu'ndan 'aşk her şeyi fetheder'

CorISTAnbul Oda Korosu, yarın Harbiye St. Esprit Katedrali'nde ‘aşk’ temalı bir konser veriyor. Kurucu şef Arda Ardaşes Agoşyan'ın bestelerine Aşkın Ensemble ile Dolce Brass Bakır Nefesli Çalgılar grubunun da eşlik edeceği konser herkese açık ve ücretsiz.
KOROLAR 'Basbariton Ruhi Su Türküler Söylüyor'

Dün akşam Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi'nde Ruhi Su'nun izinden giden Dostlar Müzik Topluluğu'nun yer aldığı etkinlik vesilesiyle Su'nun hayatına dair küçük bir derleme yaptık.