ŞAPGİR

ŞAPGİR Kemancı harika çocuk

10 yaşındaki kemancı Simon Hagopian Rogers, New York’taki St. Vartan’s Katedrali’nde verdiği konserle dinleyicileri büyüledi. Benim gibi Türkiye’den gelen ve Rogers’a aşina olmayan biri için ‘harika çocuk’ New York’un hediye ettiği en güzel sürprizlerinden ve son yılların en iyi müzikal keşiflerinden biri.
ŞAPGİR “Hadi bakalııım, saat takalım”

O sabah bu cümleyle gülümsedim. İstanbul’un Afrikalı saat satıcılarından biriydi sabah erkenden gelip tezgahını kuran. Ama bu sesleniş, laf arasında anlattığım insanları gülümsetmedi!
ŞAPGİR Erkek kulübünde siyaset mümkün mü?

Prof. Dr. Serpil Çakır, Aralık 2013’de Versus Yayınları’ndan çıkan kitabı “Erkek Kulübünde Siyaset”le kadınların sorunlarını mercek altına alırken Türkiye’de kadın hareketinin eril siyasete verdiği tepkiyi ortaya koyuyor. Kitabın yazarı Prof. Dr. Serpil Çakır ile kitabını ve bugünün Türkiye’sinde kadının yerini konuştuk.
ŞAPGİR Hangimiz dönme değiliz ki anacım?

Havalar aksini iddia etse, Üsküdar Hindistan’ın Muson yağmurlarını Hindistan’ı göremeyecek biz fakir kullar için İstanbul’un göbeğine taşısa da Haziran ayındayız. Haziran demek lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve yepisyeni eklemeyle interseksler için “Onur Haftaları” demek. 16 Haziran’da Trans Onur Haftası; 23 Haziran’da ise LGBTİ Onur Haftası başlayacak. Yürüyüşler ise 22 ve 29 Haziran’da olacak.
ŞAPGİR Eski Kıtanın Yenileri

Şimdiye kadar düzenlenmiş 18 Dünya Kupasının 10 tanesi Avrupalılara tarafından, özellikle de İtalyanlar ve Almanlar tarafından kazanılması, futbolun kural koyucu ülkelerinin bu kupada ne kadar başarılı olduğunu bize gösteriyor. Peki ya diğerleri?
ŞAPGİR Bazılarının kaderidir geç başlamak: Miroslav Klose

22 yaşına kadar amatör liglerde mücadele etmiş, şimdilerde ise Dünya Kupası'nda iki gol daha atarsa ismini altın harflerle futbol tarihine yazdıracak olan Almanya milli takımı oyuncusu Miroslav Klose'nin başarı mücadelesini Orhan Uluca yazdı.
ŞAPGİR 5Harfliler yenileniyor!

2012’den beri yayında olan ve kadın gündeminin peşinde olan 5Harfliler sitesinin altyapısı yenilemek için bir kampanya başlattı. İki hafta daha sürecek olan kampanyaya okurların desteği bekleniyor.
ŞAPGİR İnsanlık tarihinde ilk defa

Küresel ısınmanın olumsuz etkilerini yaşamamız ve iklim değişikliğini kontrol altına alabilmemiz için atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunun en fazla 350 ppm olması gerekiyor. Halbuki yapılan bütün hesaplamalar, oluşturulan iyi durum senaryoları ve projeksiyonları yoğunluğu 450 ppm’in altında tutabilmeye yönelik.