ONUR ŞİMŞEK

Aralarında sınıfsal ayrımlar ve çatışmalar bulunan dört kişinin birbiriyle ilişkisi üzerine kurulan ‘Köpeklerin İsyan Günü’, kurgusu ve konusu itibariyle, son yıllarda yazılmış en güçlü yerli oyun metinlerinden biri.

Bir Samuel Beckett klasiği olan ‘Godot’yu Beklerken’ Şahika Tekand’ın rejisiyle Studio Oyuncuları tarafından sahneleniyor.

Gerek aldığı ödüllerle, gerek bu ödülleri izleyici nezdinde hak edişiyle geçen sezonun en çok ses getiren oyunlarından biriydi ‘Antabus’. Seray Şahiner’in aynı adlı romanından uyarlanan oyun, geçen yıl Tatbikat Sahnesi’nde sahnelenmeye başlamıştı; bu yıl Semaver Kumpanya ile yoluna devam ediyor.

Berkay Ateş, Emir Çubukçu ve Can Kulan’ın kurduğu D22’den sezon başında güzel bir haber geldi; ekip, yeni oyunu ‘Dünyaya Gözlerimden Bak’ı Kadıköy- Hasanpaşa’daki bir köşkte izleyiciyle buluşturmaya başladı. D22 Köşk’ü ve yeni oyunları konuştuk.

Mekan Artı’nın ‘Burada.Bugün’ adlı oyunu, deneysel bir rejiyle, birlikte intihar etmeye karar veren iki kişinin yaşadıklarına odaklanıyor.

‘Şekersiz’, ‘Fü’ ve ‘Aynur Hanım’ın Bebeği’ oyunlarının yazarı Murat Mahmutyazıcıoğlu, bugünlerde yeni oyunu ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’i sahnelemeye hazırlanıyor. Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Ayfer Dönmez, ve Melis Öz’ün performansıyla üç kuşaktan üç kadının hikâyesinin anlatıldığı oyunun ilk gösterimleri 11, 18 ve 25 Kasım’da, Kadıköy Theatron’da. Oyunun yazarı ve yönetmeni Mahmutyazıcıoğlu ile ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’i ve güncel tiyatroyu konuştuk.

Sami Berat Marçalı, 2010 yılından beri tiyatro yaptığı ve kurucu ortağı olduğu sahneden ayrılarak ‘B Planı’nı hayata geçirdi. Marçalı ile bu yeni oluşumu konuştuk.