BUĞRA POYRAZ

1979’da Eurovision Şarkı Yarışması’nın Türkiye finalini kazanan İzmirli Maria Rita Epik, ‘Seviyorum’ adlı parçasıyla ülkesini temsil etmeye hazırlanıyordu. Yarışmanın Tel-Aviv’de yapılacakken Kudüs’e alınmasının Arap ülkelerinde yaratabileceği infiali göz önünde bulunduran dönemin hükümeti Türkiye’yi yarışmadan çekmişti. Eurovision, 40 yıl sonra yeniden İsrail’de yapılıyor ve Türkiye yarışmada yine yok.

Papa Francis tarafından Vatikan’ın Türkiye ve Türkmenistan’daki yeni büyükelçisi olarak 19 Mart 2016’da atanan Paul Fitzpatrick Russell’in başepiskoposluk kutsanma töreni, yaşadığı şehir olan Boston’da 3 Haziran’da yapıldı.

13 yıldır İstanbul’da, Beyoğlu Santa Maria Draperis Kilisesi’nde başrahip ve 2014 yılından beri İstanbul Latin Katolik Cemaati Episkoposu Monsenyör Louis Pelâtre’ın vekili olarak hizmet eden Peder Rubén Tierrablanca Gonzalez, 16 Nisan 2016 tarihinde Papa Francis’in kararıyla yeni İstanbul Latin Katolik Episkoposu olarak atandı.

Bundan tam 10 yıl önce 5 Şubat 2006’da Trabzon’da görev yaptığı Santa Maria Katolik Kilisesi’nde cinayete kurban giden Peder Andrea Santoro’nun kızkardeşi Maddelena Santoro, geçen 10 yılı anlattı.

İzmir’de 1965 yılında kapılarını kapayan ve o dönemde NATO’da görevli askerlerin ibadetlerini yerine getirmesi için tahsis edilen Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası, 19 Aralık Cumartesi görkemli bir törene ev sahipliği yaptı.

Vatikan’da 5-25 Ekim 2014 tarihleri arasında aile temalı toplanan olağanüstü sinod (episkoposlar topantısı); evli ve boşanmış çiftler, eşcinseller ve bunların kilisedeki yeri konusunda oturumlar gerçekleştirdi. Sinodun sonuç bildirgesinde, boşanmış çiftlerle ilgili yeni bir karar alındı.

3 Haziran 2010’da şöförü tarafından başı kesilerek öldürülen Anadolu Papalık Vekili ve Episkoposu Luigi Padovese’nin halefi, beş yıl sonra Papa Francis tarafından atandı.

Papa Francis, 8 Ağustos Cumartesi günü, Azizlik Davaları Kurulu Başkanı Kardinal Angelo Amato ile görüşerek, 29 Ağustos 1915’te dönemin Mardin ve Cizre Süryani Katolik Başepiskoposu iken Müslüman olmayı kabul etmediği gerekçesiyle katledilen Monsenyör Mihayel Malke’nin Hıristiyan nefreti sonucunda öldürüldüğü için ‘din şehidi’ olduğunu ilan etti.

İzmir Alsancak’taki Basmane Meydanı’nda yüzlerce Suriyeli, valizleriyle birlikte konuşlanmış durumda. Mülteciler, meydana bakan kahvehane ve civar otellerde kalıyorlar. Yasal olmayan yollarla Yunan adalarına geçmek isteyen mültecilere can yeleği ve şambriyel satan esnaf ile mültecilerin arasında dolaşan insan kaçakçıları da manzarayı tamamlıyor. Bu mültecilerden Esra ve eşi Yusuf ile konuştuk. Türkçe bildiği için sorularımızı Ester yanıtladı. Anlaşılır nedenlerden ötürü fotoğraflarının yayınlanmasını istemediler.