İŞHAN ERDİNÇ

Gazeteci Elif Atalay’ın Agos’un Ermenice sayfaları editörü Pakrat Estukyan ile yaptığı nehir söyleşi kitabı ‘Fesi Düşürmeden’, İletişim Yayınları’ndan çıktı. Kitap, Estukyan’ın ailesinin Anadolu’da başlayan zorlu yaşam mücadelesinde ayakta kalıp İstanbul’a gelişini; kendisinin Rumelihisarı’nda başlayan çocukluk dönemini, sol siyasi hareket içerisinde yer aldığı yılları, Sayat Nova Korosu’nu ve Agos’ta devam eden yazı hayatını ele alıyor. Atalay ve Estukyan ile kitap üzerine konuştuk.

24 Nisan 2011'da askerlik görevini yaparken aynı birlikteki bir kişinin silahından çıkan kurşunla ölen Sevag Balıkçı'nın babası Garbis Balıkçı 28 Nisan'da düzenlenen cenaze törenini ardından toprağa verildi.

Batman’ın Kozluk ilçesinde zorunlu askerliği sırasında 24 Nisan 2011 tarihinde er Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Şahin Balıkçı, ölümünün 11. yılında mezarı başında anıldı. Anmaya Sevag Balıkçı'nın babası Garbis Balıkçı'nın bu sabah hayatını kaybetmesi nedeniyle ailesi katılamadı.

Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nin kapısındaki haçın sökülüp yere atılmasına ilişkin davada karar verildi. Haçı atan sanık Mazlum Serin’e verilen 1 yıl 4 aylık hapis cezasının iptaline, sanığın olay sırasında akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına hükmedildi.. Sanık sağlık kurumunda tedavi altına alınacak.

2 Nisan Cumartesi günü hayatını kaybeden yazar ve eğitimci Mıgırdiç Margosyan bugün Kumkapı Patriklik Kilisesi'nde yapılan törenin ardından toprağa verildi.

Sibil Arsenyan, Türkiye’nin 10 kadın orkestra şefinden biri. Borusan Sanat’ta Orkestra Müdür Yardımcısı olarak görev yapan ve Ataşehir Belediyesi bünyesindeki çocuk korosunu yöneten Arsenyan’la hem eğitimi ve kariyeri, hem de ‘kadın orkestra şefi’ kimliği üzerine konuştuk.

Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki işgal harekâtı sürüyor. Rus bankalarının uluslararası para transferi sağlayan SWIFT sisteminden çıkarılmasının yanı sıra Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus vatandaşlarının yurtdışına döviz satmasını yasaklayan kararı açıkladı. Ekonomist Güldem Atabay ile savaşın ekonomik boyutunu ve Türkiye’ye etkilerini konuştuk

Türkiye’de son günlerde Koronavirüs vaka sayısı 60 binlerin üzerine çıktı. Bunda Omikron varyantının çok etkili olduğu bir sır değil. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve uzmanlar, vatandaşa aşı olma çağrılarını yineliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Osman Elbek’e göre Türkiye’de yapılan PCR test sayısı yeterli değil ve varyantları tespit eden genomik analizler de yapılmıyor. Elbek ile Omikron varyantını, aşılanma çalışmalarını ve tedavi yöntemlerini konuştuk.

Merkez Bankası'nın enflasyon yüzde 20 civarında iken politika faizini yüzde 15'e çekmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşük faiz politikasını savunmasıyla döviz kuru 2001 krizinden bu yana en sert yükselişini yaşadı. Uzun süredir devam eden hayat pahalılığı dar gelirliler için koşulları daha da zorlaştırıyor. Gelişmeleri Derin Yoksulluk Ağı'ndan Hacer Foggo ile konuştuk. Ekonomist Ali Ağaoğlu da geçtiğimiz hafta yaşanan kur atağını değerlendirdi.

Nehna.org Antakyalı Ortodoksların tarihini, kültürünü araştırmak ve yaşatmak için kuruldu. 15 Ekim’de faaliyete geçen platformda Antakyalı Ortodoksların güncel toplumsal sorunlarının yanı sıra yemek kültürü, müziği, dini yaşantısı ve tarihi üzerine yazılar ve röportajlar yer alacak. Altı kişilik bir ekip tarafından kurulan platformun kurucularından Anna Maria Beylunioğlu ve Emre Can Dağlıoğlu ile Antakyalı Ortodoksları ve nehna.org’u konuştuk.