İŞHAN ERDİNÇ

Maraş’ta meydana gelen depremler ve enkaz kaldırma çalışmalarındaki yetersizliklerin ardından hükümete yönelik tepkiler stadlara da yansıdı. 25 Şubat tarihinde oynanan Fenerbahçe-Konyaspor müsabakasında ev sahibi taraftarlar ‘Hükümet İstifa’ sloganları attı. Ertesi gün oynanan Beşiktaş-Antalyaspor karşılaşmasında Beşiktaş tribünlerinden, 28 Şubat’ta oynanan Batman Petrolspor-Siirtspor maçında da yine tribünlerden ‘Hükümet İstifa’ sloganları yükseldi. Bazı kulüpler hükümete destek açıklamalarında bulundu, İçişleri Bakanı Soylu, “Spor alanlarını siyaset meydanına çevirmek isteyenler; Devletin, Milletin, sivil toplum kuruluşlarının burada ortaya koyduğu çabaya kulak versinler. Bizim mesaimizi bölmesinler. Bölmek isterlerse de hodri meydan” şeklinde tweet attı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de taraftarlara ‘Herkes yerini bilmeli’ dedi. Spor yazarı Bağış Erten ile gelişmeler üzerine konuştuk.

Türkiye Ermeni Patrikliği ve PSYK Afet Komisyonu, Kahramanmaraş merkezli depremin birinci haftasında yapılan yardımları ve yeni yol haritasını belirlemek üzere toplandı. Toplantıda deprem bölgelerinden gelenlerin barınma sorunu konuşuldu. Patrik Maşalyan derem bölgesinden İstanbul'a gelenlerle de biraraya geldi.

Türkiye Ermeni toplumu deprem bölgesine yardım için çalışmalarını sürdürüyor. ERVAB Başkanı Şirinoğlu 2,5 Milyon TL'lik yardımı AFAD'a teslim etti. Diğer kurum yöneticileri de yardımda bulunacak. Ayni yardımlar için de kiliselerde çalışma var.

Karaköy'de Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi lojmanında yangın çıktı. Binada kalanlardan iki kişi hayatını kaybetti. Yangının çıkış sebebi araştırılıyor. Türkiye Ermenileri Patrikliği de Türkiye Katolik Ermenileri Ruhani Önderliği'ne başsağlığı mesajı gönderdi.

Açıklama AKP MKYK üyesi Doktor Sevan Sıvacıoğlu'ndan geldi. Seçimi yeni bir tertip heyeti düzenleyecek. Türkiye Ermenileri Patrikliği de konuya dair bir açıklama yayınladı.

Türkiye Katolik Ermeni toplumu vakıflarında ve Pangaltı Mıhitaryan Mektebi Vakfı'nda 18 Aralık Pazar günü seçim yapıldı. Toplam 407 seçmen oy kullandı. Seçimde Vakıflar Bölge Müdürlüğü yazısı uyarınca sadece Türkiye Katolik Ermeni toplumu oy kullandı. Mıhitaryan için iki liste yarıştı: Katolik Ermenilerden oluşan Mavi Liste ve Katolik olmayan Ermenilerin ağırlıkta olduğu Beyaz Liste. Seçimi Mavi Liste kazandı. Katolik olmayan Ermenilerden yaklaşık 60 kişi oy hakkı için dilekçe verdi.

Büyükdere Surp Hripsimyants Kilisesi Vakfı seçimini, resmi olmayan sonuçlara göre Mavi Liste kazandı. Mevcut yönetimin oluşturduğu Mor Liste'ye karşı yarışan Mavi Liste, seçimde 1.352 oy aldı. Mor Liste 138 oyda kaldı. Başkan adayı Minas Mezadur, sonuçların ardından Agos’a konuştu.

Büyükdere Vakfı yönetimi için yapılan seçimi mevcut yönetime karşı yarışan Mavi Liste kazandı. Kuruçeşme ve Büyükdere'de halkın yoğun katılımı oldu. Büyükdere, Kuruçeşme ve Rumelihisarı'nda toplam 1.501 kişi oy kullandı.