MİRAN MANUKYAN

1992 İstanbul doğumlu. Agos Gazetesi Toplum Editörü. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.

Türkiye 14 Mayıs’ta, yani bu Pazar sandık başına gidiyor. AKP’nin 2002’de iktidara gelmesinden bu yana geçen 20 yılda oy verme yaşına gelen yaklaşık 5,2 milyon kişi seçim günü ilk kez söz sahibi olacak. Bu hafta ilk kez oy kullanacak azınlık toplumlarından gençlere mikrofon uzattık, hangi beklentilerle ya da umutlarla sandığa gideceklerini sorduk. Aldığımız yanıtlara bakılırsa azınlık toplumlarından gençler, düşman gibi görülmedikleri, ayrımcı, ötekileştirici dilin artık terkedildiği bir Türkiye’yi hayal ederek sandığa gidecekler. Gençler isimlerini açık bir şekilde kullanmamayı tercih ettiler.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’ı ziyaret etti. Ziyarette vakıf başkanları da hazır bulundu, yeni seçilen başkanlar Soylu ile tanıştı.

Türkiye Ermenileri Patrikliği, Maraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde yaşayan Ermeni toplumu mensuplarının hasar gören ve yıkılan evlerinin yeniden inşa edilmesi konusunda çalışmalar yapmak üzere İmar Komisyonu kurulmasına karar verdi. PSYK'da ise Haçik Canel'in yerine Herman Kavafyan artık başkanlık görevini yürütecek.

Üsküdar Surp Haç Kilisesi Vakfı için bugün sandığa gidildi. Mevcut yönetimden isimlerin yer aldığı Yeşil Liste'ye karşı yarışan Mavi Liste, resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazandı. Mavi Liste'den Berç Zıngık galibiyetin ardından Agos'a değerlendirmede bulundu.

Ermeni toplumunda vakıf seçimleri bu pazar da devam etti. Seçmenler altı vakıfta yeni yönetim kurullarını belirlemek için sandık başına gitti. Diğer vakıflar tek liste ile seçime giderken sadece Narlıkapı'da iki liste yarıştı. Seçimi Mavi Liste'ye karşı yarışan Altın (Sarı) Liste kazandı. Herman Gürciyan seçim sonuçlarının hemen ardından Agos'a konuştu.

Ortaköy Vakfı Yönetim Kurulu seçimi tamamlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre seçimi Mavi Liste kazandı. Mavi Liste'ye 1.966, mevcut yönetimden isimlerin de olduğu Beyaz Liste'ye 1.445 oy çıktı. Mavi Liste'nin yönetim kurulu listesinden Garbis Evyapan ve Serkis Çetinkaya görüşlerini Agos'la paylaştı.

Ermeni Vakıflar Birliği dün (17 Ağustos Çarşamba) bir toplantı yaptı. Toplantıda İstanbul'daki vakıfların seçim yapmaları için öngörülen tarihler belirlendi. Tarihler, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapıldıktan ve onay geldikten sonra kesinleşecek.

HDP milletvekili Garo Paylan, 22 Nisan'da "Ermeni Soykırımı’nın 107. yılında; Ermeni Soykırımı'nın tanınması, sorumluların belirlenmesi; Soykırım’da sorumluluğu bulunan kişilerin isimlerinin kamusal alanlardan kaldırılıp, yerlerine Soykırım’a karşı duran kamu görevlilerinin isimlerinin verilmesi; mağdurlara ve aile üyelerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi’" amacıyla TBMM’ye bir kanun teklifi sundu. Paylan’ın teklifini sunmasının ardından İYİ Parti, AKP ve MHP’de Paylan’ı hedef alan açıklamalar geldi. Son yedi yıldır her sene bu teklifi verdiğini söyleyen Paylan "Bu meseleyi ait olduğu yere, Türkiye'ye taşıyalım diyorum ama bunun konuşulması dahi kriminal vaka haline getirildi" diyor.