ALİN OZİNİAN

Aslında günaydın anlamına gelen, ama Yerevan’da günün her anında selamlama şekline dönüşen “Barlus’a” fena gıcıktı. “Bu saatte ne Pariluysu, Pari or (İyi gün) deyin!” derdi mahalleliye.

Kadife Devrim ile iktidarı Nikol Paşinyan’a bırakan Ermenistan’ın 3. Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan iktidar değişiminden sonra ilk kez kameraların karşısına çıktı. Sarkisyan özellikle 2 Nisan 2016’da patlak veren ve “Dört Günlük Savaş” olarak tarihe geçen Ermenistan Azerbaycan çatışması üzerinde durdu.

Ermenistan Lübnan'a 3 uçak dolusu yardım malzemesi gönderdi. Şu ana kadar zor durumda olan 370 Lübnanlı Ermeni Ermenistan'a ulaşmış durumda. Ermenistan bu yeni göç dalgası için hazırlıklar yapıyor.

Azerbaycan-Ermenistan sınırında 12 Temmuz’da başlayan çatışmalar sakinleşse de ağır silahların kullanılmadığı ateşkes ihlalleri yaşanıyor. Ermenistan, Türkiye-Azerbaycan ortak tatbikatını ise yakından izliyor. Rusya her zamanki gibi, "devrede".

12 Temmuz'da Ermenistan Azerbaycan sınırında başlayan çatışmalar sürüyor. Çatışmaların başlangıcı için Ermenistan Azerbaycan tarafını suçluyor, Azerbaycan ise Ermenistan’ın saldırı başlattığı iddiasında. Çatışmalar Karabağ sorunu çevresinde gelişen 2016’daki “Dört Gün Savaşı”ndan sonraki en ciddi gelişme.

ABD’li Ermeni girişimci Nubar Afeyan’ın kurucuları arasında olduğu biyoteknoloji şirketi Moderna umut verici haberlerle gündeme geldi. Koronavirüs için geliştirilen aşı insanlar üzerinde olumlu sonuç vermeye başladı.

Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde 4 Mayıs’tan itibaren Ermenistan’daki olağanüstü hal kısıtlamaları hafifletildi. Hareket kısıtlaması için kullanılan dolaşım belgeleri olmaksızın da artık yurttaşlar sokağa çıkabilecek. Ermenistan’ın komşuları Gürcistan ve Azerbaycan da aynı günlerde olağanüstü hali kısıtlama kararı aldı.

2016 yılından bu yana Ermenistan'ın başkenti Yerevan’da, olağanüstü koşullar altında insanlık için mücadele edenlere verilen Aurora İnsanlık Ödülü’nün bu yılki adayları açıklandı. Ödül çalışmalarına pandemi ile mücadele damgasını vurdu.

Ermenistan’da 16 Mart’ta ilan edilen olağanüstü hal sürerken, bu hafta yapılan resmi açıklamada hastalığın seyrinde gittikçe daha iyi sonuçlar alındığı açıklandı. 921 pozitif vakanın 758’si tedavi altında, 138 kişi taburcu ve ne yazık ki 10 ölüm var. Bu hafta Karabağ’da da ilk vakaya rastlandı.