UYGAR GÜLTEKİN

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.

Kudüs Ermeni Patrikhanesi'nin yönetiminde olan ve mazbutaya alınan Maryakop Ermeni Kilisesi Vakfı'nın dava süreciyle ilgili Anayasa Mahkemesi (AYM) ihlal kararı verdi. Mahkeme, yerel mahkemenin yeterli incelemeyi yapmadan vakfın mahkemeye erişim hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

1990'lı yıllarda yaşanan hak ihlalleri davalarında verilen beraat kararlarına bir yenisi daha eklendi. Kızıltepe'de meydana gelen faili meçhul cinayetlerle ilgili açılan davada bütün sanıklar beraat etti.

Hrant Dink, 2004 yılında İstanbul Valiliği’nde görüşmeye çağrılmıştı. MİT görevlilerinin de olduğu görüşmeyi gerçekleştiren dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Dink'le görüşme yapılmasını Genelkurmay Başkanlığı'nın istediğini söyledi. Güngör, Hrant Dink'e MİT personelini akrabası olarak tanıttığını ifade etti.

Hrant Dink Cinayeti Davası’nda aralarında Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in de bulunduğu 9 sanık hakkında geçtiğimiz hafta karar açıklandı ve mevcut cezalara ilave olarak sanıklara “örgüt üyeliğinden” ek cezalar verildi. Dink ailesi avukatları, sanıklara silahlı suç örgütü üyeliğinden değil silahlı terör örgütü üyeliği veya yöneticiliğinden hüküm verilmesi gerektiğini belirterek Yargıtay'a itirazda bulundu.

Gezi davasında mahkeme heyeti, Osman Kavala'nın tahliye talebini reddetti. Bir sonraki duruşmayı 8-9 Ekim tarihlerine erteledi.

İnanç Özgürlüğü Girişimi, 2016- 2019 yılları arasını kapsayan Türkiye'deki İnanç Özgürlüğü Hakkını İzleme Raporu’nu yayımladı. Rapor, din veya inanç özgürlüğünün etkili bir şekilde korunması için köklü bir dönüşüme ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Raporda hak ihlallerine ve ayrımcılık örneklerine de yer verildi.