DENİZ KAYA

Kudüs’teki Ermeni toplumu, Kudüs Ermeni Patrikhanesi’nin, Ermeni mahallesinin bir bölümünü, genel kurul onayı bulunmadan, Xana Capital’e 99 yıl için kiraya vermesinin doğurduğu sonuçlarla mücadele ediyor. Patrikhane Ermeni toplumundan gelen büyük tepkiler üzerine sözleşmeyi feshetti. Ancak bu kez de mahalle ve Ermeni toplumu, aşırı sağcı Yahudilerin ve polislerin saldırılarına, tacizlerine maruz kalıyor. Yaşananlar nedeniyle Kudüs’te Ermeni nüfusu giderek azalıyor. Mahalle sakinleri bu durumda “Save the Armenian Quarter” hareketinin kurulmasını gerekli görmüş. Gelişmeleri hareketin kurucularından Setrag Balian ile konuştuk.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin düzenlediği ‘Hrant Dink Anısına İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı’nın bu yılki başlığı ‘Bir Paradigma olarak Filistin’di. Santa Barbara Tarih bölümünde öğretim üyesi Doçent Sherene Seikaly konferans sonrası Agos'un sorularını yanıtladı.

23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı açılışının beşinci yılına da denk gelen 20-27 Nisan haftası boyunca, Hrant Dink’in “23,5 Nisan” başlıklı köşe yazısındaki anlatılara farklı etkinliklerle değiniliyor. 20 Nisan'daki ilk etkinlikte çocuklar biraraya geldi.

“Balat: Birlikte Yaşamak” kitap ve hafızalaştırma projesinin tanıtımı 28 Mart Perşembe Günü Harbiye Anarad Hığutyun Binası’nda yapıldı. Tanıtıma konuşmacı olarak proje yürütücülerinden Arsen Abrahamyan, Tigran Amiryan, Gizem Kıygı, Mariam Yeghiazaryan katıldı.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 2021 yılında Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde düzenlediği anma nedeniyle derneğin Eş Genel Başkanı Eren Keskin ile Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon üyesi Güllistan Yarkın hakkında, “devleti aşağılama” (TCK 301. madde) iddiasıyla açılan davaya 26 Mart Salı günü devam edildi. Savcı ceza talep etti, savunma mütalaa için süre istedi. Hakim ilk önce davayı 24 Nisan'a ertelemek istedi ancak salondan itirazlar yükselmesi üzerine 2 Mayıs tarihi verildi.

Filistin İçin Bin Genç Hareketi, Azerbaycan petrolünün Türkiye üzerinden İsrail’e taşımasını protesto etti.