KARİN BAL

Son dönemde ülkede yaşanan travmatik olaylar herkesin ruh sağlığını farklı şekillerde etkiledi. Yaşadığımız karmaşayı anlamlandırmaya çalışırken, sebepsiz tedirginlik, yüksek seslerde irkilme, panik atak ve depresyon, geleceğe dair umudumuzu yitirme gibi psikolojik sorunlar yaşamaya başladık. Özellikle çocukların olumsuz şekilde etkilendiği bu ortamda, Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Garakyan’a danışarak, yaşadığımız yoğun kaygı ve stresle başa çıkmanın yolları üzerine konuştuk.

Bir zamanlar Ermeni gümüş ustalarının çekiç seslerinin eksik olmadığı, el yapımı gümüş kakmalarıyla nam salan Kalcılar Han, günümüzde içine kapanmış bir çocuk gibi sessizliğe bürünmüş. Altı yaşından itibaren Kapalıçarşı’nın yollarını arşınlayan, Kalcılar Han’ın son gümüş kakma ustalarından Hagop İnyapan, bu sessizliğe rağmen gümüşe halen aşkla hayat vermeye devam ediyor. Han’ın çatı katındaki küçük atölyesinde Ermeni ozanlarına ait müzikler eşliğinde gümüşe dokunuşlarıyla şekil veren ve bugüne kadar iki binden fazla ikonada imzası bulunan İnyapan, çocukluk yıllarından günümüze uzanan zanaatının hikâyesini anlattı.

1918’de soykırımdan kurtulan yetimlere, evsiz ailelere maddi manevi her türlü yardımı sağlamak amacıyla kurulan Amerika Ermeni Misyoner Derneği'nin yöneticisi Zaven Khanjian, Kamp Armen’in yeniden yapılandırılması amacıyla İstanbul'daydı.

Bu yıl 14. yaşını dolduran Zihinsel ve Bedensel Engelli Çocuklara Yardım Kolu ZİBEÇ, bugüne dek, yaşları iki ile 55 arasında değişen 94 öğrenciye kucak açarak umut oldu. ZİBEÇ şimdi de, uzman kadrosuyla hayata geçireceği akademik sınıf projesiyle hizmet alanını genişletmeyi hedefliyor.

Fransa’da yaşayan sanatçı Silva Usta, gravür tekniğini kullanarak yaptığı tablolarıyla İstanbul’daki ilk sergisini açtı. 44 yıl önce İstanbul’dan ayrılıp Nice’e yerleşen Usta, 21 Nisan’a kadar Çukurcuma Galeri Artist’te görülebilecek olan sergisinin detaylarını anlatıyor...

Üniversite sınavlarını sonuçlanmasıyla birlikte öğrenciler kayıt işlemleriyle aynı zamanda hangi kurumdan burs alabileceğini de araştırıyor. Öğrenciler için, Ermeni toplumunun genç bireylerini, geri ödemesiz burslarla destekleyen dernek, vakıf, kurum ve kuruluşlara ve verdikleri burslara dair bir rehber hazırladık. Listenin önümüzdeki yıllar için de faydalı olabileceğini düşünerek, listeye başvuru dönemi sona ermiş olan bursları da ekledik.