KAYYUM

GÜNCEL Görevden almalara tepkiler:

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevden alındı. Belediyelere, kayyım atandı. Karara HDP'nin yanısıra CHP'li siyasetçiler, İstanbul Belediye Başkanı Ekremi İmamoğlu, eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu tepki gösterdi.
GÜNCEL

Van’ın Edremit ilçesinde, belediyeye atanan kayyumun talimatıyla tarihi Dilkaya Höyüğü’ne ve Ermeni mezarlığı olduğu belirtilen alana tuvalet yapılması meclis gündemine taşındı.
GÜNCEL Ahmet Faruk Ünsal: Mazlum Der 28 Şubat’ı yaşıyor

Mazlum Der’de bir süredir devam eden yönetim çatlağı ve tasfiye operasyonu sonucu, atanan kayyum olağanüstü genel kurula gitti. Mevcut yönetimin katılmadığı genel kurulda derneğin başkanı değişti, dernek merkezi istanbul'a taşındı. Derneğin 16 ildeki şubeleri kapatıldı. Mazlum Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, olağanüstü kongreyi ve Mazlum Der’de yaşananları Agos’a değerlendirdi
GÜNCEL Zarokistan’a Türkçe darbesi

Kürtçe eğitim müfredatıyla da bir eğitim modeli oluşturan ‘Zarokistan’ adı kreşler Kayapınar Belediyesi’ne atanan kayyımla kapatıldı, sözleşmeli olarak çalışan bütün personelin görevine son verildi.
TÜRKİYE Kayyum çokdilliliği de vurdu

DBP’li belediyelere dönük kayyum atamaları kentlerdeki çok dilli hizmet anlayışını da ortadan kaldırmış durumda. Pek çok ilde çok dilli çalışan kreşler, çok dilli oyunlar, sergilenen tiyatrolar kapatıldı. Kültürel mirasın ayağa kaldırılması için başlayan projelerin de akıbeti artık belirsiz.