AGOS'UN ARŞİVİNDEN

GÜNCEL Agos'un arşivinden: Hrant Dink soruyor, Şirin Tekeli cevaplıyor

Dün kaybettiğimiz Şirin Tekeli’nin anısına Agos’un arşivinden tarihi bir söyleşi: 1997 yılına ait söyleşide Hrant Dink ve Şirin tekeli KA-DER'den, Kadın Eserleri Kütüphanesine, Ermenistan'daki kadın partisinden gayrimüslim feminist hareketine pek çok konuyu tartışıyor.
GÜNCEL Agos'un arşivi: Hrant Dink'ten 'Alman Usulü'

‘Agos’un arşivinden’ köşesinde bugün, Almanya’nın Ermeni Soykırımı tartışmalarını meclise taşıdığı ilk döneme, 2005 yılına gidiyoruz ve Hrant Dink’in ‘Şapparigçe’ köşesinde yazdığı ‘Alman Usulü’ yazısını sizlerle paylaşıyoruz.
GÜNCEL Agos'un arşivinden: İki Ermeni milletvekili nasıl öldürüldü?

Agos’un arşivinde bugün, HDP milletvekili Garo Paylan’ın Meclis Araştırması talebiyle gündeme getirdiği, Nisan-Mayıs 1915’te gözaltına alınarak öldürülen yedi Ermeni milletvekilinden ikisinin hikayesi var. Rober Koptaş 2013 yılında yazdığı yazıda, Mayıs ayında tutuklanan, Osmanlı Meclis-i Mebusanı İstanbul mebusu Krikor Zohrab ve Erzurum mebusu Vartkes Serengülyan’ı ölüme götüren yolu anlatmıştı.
DOSYA Agos'un arşivinden: Hrant Dink'in kaleminden 'zorlu yıl 2007'

Agos’un arşivinden bugün bir Hrant Dink yazısını paylaşıyoruz. 19 Ocak 2007'de gazetesinin önünde öldürülen Hrant Dink, ‘Şapparigce’ isimli köşesinde 5 Ocak'ta yayımlanan yazısında, ‘zorlu yıl’ dediği 2007’de Türkiye’yi nelerin beklediğini anlatmıştı.
DOSYA Agos'un arşivinden: Antan Özer

Agos’un arşivinde bugün Antan Özer’i anıyoruz. 1994 yılında hayatını kaybeden oyun yazarı, hikayeci ve ozan Özer, Agos Gazetesi’nin ilk yılında bir Yervant Gobelyan yazısına konu olmuştu.
DOSYA Agos'un arşivinden: Madağlar bu yıl Patrik’siz

Agos’un arşivinden bugün, yakalandığı amansız hastalık nedeniyle, 2008 yılından bu yana bilinci kapalı bir şekilde Surp Pırgiç Hastanesi’nde yatan Patrik Mesrob Mutafyan’ın sevgi sofralarına katılmamasıyla ilgili bir haber yer alıyor.
DOSYA Agos'un arşivinden: Cemaat milletvekili arayışında

TBMM, 26. dönem yasama yılına üç partiden üç Ermeni milletvekiliyle başladı. Agos'ta 6 Kasım 1998 tarihinde yayımlanan bir haberdeyse meclise Ermeni temsilci göndermenin önemi tartışılmış, bu haber manşet olmuştu.
DOSYA Agos'un arşivinden: Hrant Dink -  Kerabaydzar Zekiyan söyleşisi

Agos'un Arşivi'nden bölümünde bugün, Hrant Dink'in Zekiyan'la yaptığı söyleşi var. İstanbullu Ermeni Katoliklerin dini önderi Rahip Levon Boğos Zekiyan'la, kendisi henüz Kerabaydzar olmadan önce yapılmış bu söyleşide Zekiyan Ermeni toplumunun geçmişinden ve bugününden söz ediyor.