GERİ KABUL ANLAŞMASI

GÜNCEL Claudia Roth: Soykırımı Tasarısı’nı daha fazla ertelemek mümkün değil

Daha önce iki defa ertelenen Ermeni Soykırımı Tasarısı, 2 Haziran’da Almanya Federal Meclisi’nin gündemine geliyor. Tasarıyı sunan Almanya Yeşiller Partisi üyesi ve Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth Agos’a konuştu. Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’NUN söz konusu tasarının geçmemesi için Federal Meclisi’i uyardığını hatırlatan Roth, “Bunu kabul etmiyoruz. Umuyorum ki parlamentodaki gruplar Türkiye’ye bir kere daha boyun eğmez ve tasarı planlandığı gibi kabul edilir” diyor.
GÜNCEL AB Komisyonu vizelerin kaldırılmasını tavsiye etti

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye vatandaşları için vizelerin en geç haziran ayı sonunda kaldırılmasına yönelik tavsiye kararı verdi. Karar, Türkiye-AB anlaşmasında Türkiye’nin yerine getirilmesi gereken şartları uygulaması durumunda geçerli olacak.
GÜNDEM Yunanistan, göçmen iadesini durdurdu

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanan “geri iade anlaşması”nı, pazartesi günü Türkiye'ye 202 göçmen göndererek fiilen yürürlüğe sokan Yunanistan, göçmenlerin iadesini durdurduğunu açıkladı.
GÜNCEL Geri gönderme, mültecileri daha tehlikeli rotalara itebilir

AB ve Türkiye arasındaki geri gönderme anlaşmasından sonra Suriyeli 500 mülteci bu sabah saatlerinde Türkiye’ye geri gönderildi. Geri göndermeleri izleyen Halkların Köprüsü Derneği’nin yöneticilerinden Metehan Ud, anlaşma nedeniyle mültecilerin Kuzey Afrika-İtalya rotasına yöneleceğini, ölüm riski yüksek olan bu rotanın ise daha kötü facialara sahne olabileceğini söyledi.
TÜRKİYE Mültecilerin Türkiye’ye iadesi başladı: Cehennemden cehenneme

Türkiye ve AB’nin imzaladığı “geri gönderme anlaşması” bugün uygulanmaya başlandı. 131 göçmeni taşıyan iki tekne Midilli adasından Dikili’ye geldi. Gün içinde sayının 500’e tamamlanması bekleniyor. Times gazetesine konuşan bir Suriyeli mülteci, “Beni zorla Türkiye’ye geri götürmeye çalışırlarsa hem kendimi, hem de ailemi denize atarım. Cehennemden cehenneme gidiyoruz” diye konuştu.