TAHİR ELÇİ'NİN ARDINDAN

GÜNCEL Tahir Elçi'siz geçen iki yıl

Bugün, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin ikinci yıldönümü. Cinayet dosyasında halen kayda değer bir ilerleme olmayan Elçi, sosyal medyada #TahirElçisiz2Yıl etiketiyle anıldı.
TÜRKİYE Tahir Elçi’siz geçen bir yıl

Diyarbakır Baro Başkanı, avukat, meslek hayatını faili meçhul davaların aydınlanmasına adamış insan hakları savunucusu Tahir Elçi’nin öldürülmesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Cinayetten aylar sonra hazırlanan soruşturma dosyası üç savcının elinden geçti, dosya yerinde sayıyor.
GÜNCEL Kevokeke din hate kuştin*

Tahir Elçi’yi, onu yakından tanıyan Meral Danış Beştaş, Mehmet Emin Aktar, Sezgin Tanrıkulu, Ferhat Encü, Şebnem Korur Fincancı, Orhan Gazi Ertekin, Orhan Kemal Cengiz, Emma Sinclair Webb, Emel Kurma, Özlem Dalkıran, Nalan Erkem ve Ara Sarafian yazdılar. *Bir güvercini daha vurdular
GÜNCEL Özlem Dalkıran: Başımı öne eğiyor ve susuyorum..

Özlem Dalkıran: O çamurlu ayaklarımızla kirlettiğimiz yerleri temizlemek isterken “Siz Tahir Bey için gelmişsiniz, asla olmaz, bana bırakın” diye elimizden fırçayı zorla alan genç kadının gözlerindeki yaş, benim yazacaklarımdan daha iyi anlatmaz mı Tahir'i?
GÜNCEL Nalan Erkem: Kürtlerin Hrant’ı

Avukat Nalan Erkem: Tahir, aldığı ölüm tehditlerini çok önemsiz bir şeyden söz eder gibi, anlatmıştı. Ben tedirgin bir şekilde kendine dikkat etmesini, koruma istemesini söylediğimde sımsıcak gülümseyerek omzuma vurmuş, ‘korkma bir şey olmaz, beni de öldürecek değiller ya’ demişti.
GÜNCEL Emma Sinclair Webb: Sıcak bir Diyarbakır gecesi ve Tahir

HRW (İnsan Hakları İzleme Örgütü) Türkiye raportörü Emma Sinclair Webb: Tahir, adaletsizliği net bir şekilde görebilen bir insandı. Hiçbir şeyin dengeli ve adil olmasına izin verilmeyen bir yerde dengeli ve adil olmaya çalıştı. Sonunda onu öldüren de bu oldu.
GÜNCEL Emel Kurma: Devam edeceğiz, seni yad ederek

Helsinki Yurttaşlar Derneği/Emel Kurma: Haysiyet, barış, medeniyet ve nezaket kendi hayatının üslubu, karakteri ve hakikatiydi. Gülüşüne bir bakmak, ailesine ve yakınlarına, onu yad edenlerin aktardıklarına kulak vermek kafi.
GÜNCEL Orhan Gazi Ertekin: Postmodern bir cinayetin anatomisi

Demokrat Yargı Başkanı Orhan Gazi Ertekin: aha üniversitedeyken devletin baskılarına karşı yapılan protesto eylemlerine katılmış ve Hanefi Avcı tarafından sorgulanmıştı. Avcı’nın “Simon bir günde konuştu. Sen hâlâ konuşmuyorsun!” diyerek nasıl öfkelendiğini anlatmıştı; biraz hüzün, biraz gururla. Avcı’nın işkencede kullanmadığı yöntem kalmamış, ama Tahir’in direnci kırılamamıştı.