İD

GÜNCEL Türkiye'deki IŞİD:

Central Florida Üniversitesi Celal Talabani Kürt Siyaseti Araştırmaları Kürsüsü sahibi Doçent Doktor Güneş Murat Tezcür’ün yaptığı araştırmaya göre “İD’ye (İslam Devleti) katılanlar genelde aramızdan insanlar’’.
GÜNCEL İD Lideri öldürüldü

Ebubekir el-Bağdadi'nin ölümüyle ilgili iddiaların ardından, İD'ye yakınlığıyla bilinen bir twitter hesabı, yeni bir hilafet adayı belirleneceğini belirtti. Saldırıda, Bağdadi’nin sağ kolu sayılan Abdülrahman Eleferi’nin de öldüğü düşünülüyor.
GÜNCEL İD'in lideri El Bağdadi yaralandı

İD (IŞİD), halife ilan ettiği el Bağdadi’nin ABD’nin hava saldırısında yaralandığını açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama ise İD'e karşı mücadelede yeni bir aşamaya geçildiğini, Irak'a 1500 ABD askeri daha yollanacağını ifade etti. Öte yandan Mısırılı Ensar Beyt el Makdis örgütü, İD'e bağlılık yemini etti. Bu açıklama, İD'e şimdiye kadar Irak ve Şam dışında verilen en açık destek.
GÜNCEL Kobanili çocuklara 6 ay boyunca İD işkencesi

İnsan Hakları Örgütü’nün (HRW) yayımladığı yeni bir rapora göre, en az 150 Kobanili çocuk 29 Mayıs’ta İD tarafından kaçırıldı. Çoğu 6 ay boyunca alıkonulan çocukların sistematik olarak dövüldüğü, kendilerine zorla namaz kıldırıldığı ve İD'in kafa kesme videolarının izletildiği belirtiliyor.
GÜNCEL Peşmergeler Kobani'ye ilerliyor

Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Kobani'ye gönderdiği peşmergeler, Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Peşmergelerin bu akşam Kobani'ye geçmesi bekleniyor.
GÜNCEL HDP'den Kobane eylemlerine ilişki açıklama

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Kobane'yle ilgili yaşanan gelişmeler üzerine açıklama yaptı. Demirtaş, Öcalan'ın 'müzakere ve diyalog sürecinin hızlandırılması' çağrısını aktararak 'Hükümetin uyguladığı politika kırılma yaratmıştır, biz yaptığımız çağrıda asla şiddet kullanılması çağrısı yapmadık' dedi.