KOBANE

GÜNCEL Tovmasyan ailesi Yerevan’da

Savaş nedeniyle Kobanê’den Suruç’a göç etmek zorunda kalan Tovmasyan ailesi, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın yardımlarıyla Yerevan’a yerleşti.
DÜNYA Diyarbakır'da Üç Vice News Çalışanı Tutuklandı

Cuma günü Diyarbakır’da gözaltına alınan Vice News çalışanları Mohammed İsmael Rasool, Jake Hanrahan, Philip Pendlebury ve beraberindeki teknik ekip, polis tarafından akreditasyonları olmadığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Üç gazeteci çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.
GÜNCEL İHD'den sınırda bekletilen cenazeler için uluslararası çağrı

Habur, Kobani ve Rojava-Derik’te savaşırken hayatını kaybeden yaklaşık 30 kişinin cenazesi, 10 gündür Türkiye sınırından içeri alınmıyor. Uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu söyleyen İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, uluslararası örgütlere acil çağrı yaptıklarını açıkladı.
GÜNCEL Kobanêli Ermeniler geleceğini arıyor

Kobanê’den göç etmek zorunda kalan Tovmasyan ailesi 9 aydır Urfa, Suruç’ta. Bunun son 5 ayını çadırkentte geçirdiler. Agos ekibinin çadırkente gelişiyle, aylar sonra ilk kez kendileri dışında Ermenilerle konuşmanın heyecanını yaşadılar. Feruz Tovmasyan:”Bize burada çok iyi davranıyorlar ama biz yine de bir an önce gitmek istiyoruz, nereye olursa olsun..”
GÜNCEL Af Örgütünden Kobane Raporu: Türkiye’deki yetkililerin tepkisi yetersiz kalmıştır

Uluslararası Af Örgütü, kamuoyunda '6-8 Ekim Olayları' olarak bilinen çatışmalar sırasında ve sonrasında yaşanan insan hakları ihlâllerini mercek altına aldığı raporunu yayımladı. Raporda, “şiddetin kontrolsüz şekilde devam etmesine olanak sağlayan, bölgedeki insan hakları ihlalleri için on yıllardır süregelen cezasızlıktır” vurgusu dikkat çekiyor.