DİYARBAKIR BAROSU

GÜNCEL Diyarbakır Barosu’na bir ‘soykırım’ davası daha

Diyarbakır Barosu’na ‘Yüzleşme ve Helalleşme 24 Nisan 1915 Tarihinden Başlamalıdır’ başlıklı açıklamaları nedeniyle TCK 301. maddesi kapsamında yeni bir dava daha açıldı. Bununla birlikte 2017'den beri Baro yöneticileri hakkında açılan dava sayısı altıya yükseldi.
GENEL Tahir Elçi anısına fotoğraf sergisi

Diyarbakır Barosu, 2015’te, tarihî Dört Ayaklı Minare’de öldürülen dönemin baro başkanı Tahir Elçi anısına bir fotoğraf yarışması düzenledi. Yarışmanın jürisi tarafından belirlenen fotoğraflar, 28 Kasım Çarşamba günü ‘Tahir Elçi İnsan Hakları Fotoğraf Sergisi’ adıyla Baro Evi’nde sergilenecek.
GÜNCEL Sur için ivedi yargılama kararı: Danıştay Başbakanlık'tan savunma istedi

Diyarbakır Baro Başkan Vekili Ahmet Özmen’in Sur’daki acele kamulaştırma kararına yaptığı itiraz, Danıştay 6’ncı Dairesi’nce ivedi yargılama usulü kapsamına alındı. Danıştay, Başbakanlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 15 gün içerisinde savunma ve kamulaştırmaya ilişkin belgelerin gönderilmesini istedi.
GÜNCEL Türkan Elçi: “Bana bir şey olursa bu çocuk ne olur diye kaygılanırdı”

Basın açıklaması yaptığı sırada öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, eşinin suikasta kurban gittiğini inandığını söyledi. Türkan Elçi, "Tahir'in en büyük fobisi bir çocuğun babasız kalmasıydı. Faili meçhullerde bile onu en çok üzen şey çocukların yetim kalmasıydı. Ama şimdi aynı durumla kendisi de karşılaştı. İçine doğuyordu sanki” diye konuştu.
GÜNCEL Diyarbakır Barosu Cizre raporu : Şırnak Valisi hakkında soruşturma başlatılmalı

Diyarbakır Barosu, 9 gün boyunca sokağa çıkma yasağının uygulandığı Cizre’yle ilgili inceleme raporunu yayımladı. 21 sivilin hayatını kaybettiğini belirten Baro, Şırnak Valisi hakkında idari soruşturma başlatılasını talep etti. BM Hukuk Dışı, Kısayoldan Keyfi İnfazlar Özel Raportörü ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bölgeye davet edilecek.