GOMİDAS

GÜNCEL Hürriyet’ten Gomidas için tuhaf tanımlama

Her 24 Nisan’da ister milliyetçi-ulusalcı medya olsun ister merkez medya kategorisi altında faaliyet gösteren medya olsun Ermenilerin bir şekilde “şüpheli” olarak gösterilmesine ne yazık ki alışkınız. 100.yıldan sonra belki bu alışkanlık bir nebze hafifler diye düşünmüştük ama olmadı.
KÜLTÜR SANAT Gomidas her yerde

Doğumunun 147. yıldönümünde, Gomidas’ın eserlerinden ve yaşamöyküsünden ilhamla üretilmiş yapıtlardan bir seçki...
KÜLTÜR SANAT Vartanants Korosu, Gomidas için söylüyor

Vartanants Korosu, ölümünün 80. yıldönümünde Gomidas Vartabed’i anıyor. Koro Şefi Adruşan Halacyan, Gomidas’ın bestelerinin yanı sıra, Klasik Batı Müziği repertuvarından eserlerin de seslendirileceği konsere yönelik çalışmalarını anlattı.
KÜLTÜR SANAT Gomidas bestelerine çağdaş yorumlar

Berlin çıkışlı müzik grubu Marc Sinan Company, 2015 konser turnesi kapsamında Gomidas’a adanmış bir projeyle İstanbul’a geliyor. Grup, 13 Kasım Cuma akşamı Şişli Kent Kültür Merkezi’nde bir konser verecek.
KÜLTÜR SANAT ÇAK’ın ‘Gomidas’ı yeniden sahnede

19. yüzyılın başında İstanbul, Anadolu, Mezopotamya ve Kafkasya’dan Türkçe, Ermenice ve Kürtçe halk ezgilerini derlemiş olan etnomüzikolog, besteci ve şef Gomidas’ın müziğini dansla bir araya getiren ‘Gomidas’la Yolculuk’, 9 Mart Pazartesi akşamı 20:30’da Moda Sahnesi’nde, 12 Mart Perşembe akşamı ise Fransa’nın Saint-Etienne kentinde sahnelenecek.