KADIN HAKLARI

GÜNCEL Gürcistan’da tabuları yıkan kadınlar: GrlzWave

GrlzWave, sosyal medyayı kullanarak toplumda az konuşulan ve önyargıyla karşılanan cinsellik, homo/transfobi, ruh sağlığı, cinsiyetçilik gibi konularda farkındalığı arttırmak ve herkesin özgürce konuşabileceği, hikâyelerini, deneyimlerini paylaşabileceği, nefret söylemi olmadan birbirini dinleyebileceği güvenli bir alan yaratmak için çalışıyor.
GÜNCEL 8 Mart’ta ‘tek adam’lara karşı kadınlar

Bu sene 8 Mart, kadın hareketinin hükümetlerin ‘tek adam’ politikalarına karşı belki de en güçlü cevabı verdiği yıllardan biri olacak. ABD’deki Trump karşıtı kadın hareketinin başlattığı genel grev çağrısına 30 ülke katıldı. Türkiye’de ise Bakırköy'de dün yapılan yürüyüşün ardından 8 Mart'ta 'Feminist Gece Yürüyüşü' düzenlenecek.
GÜNCEL Kadın olmak ve ‘can’ olmanın farkı

‘Canların Cinsiyeti – Alevilik ve Kadın’ kitabının yazarı Nimet Okan'la kadınların yaşadığı ayrımcılığın farklı veçhelerini, kadınlar arasındaki hiyerarşinin köklerini ve çalışmasının kendisi için ne ifade ettiğini konuştuk.
GÜNCEL Avrupa’da ve Türkiye’de nefret söylemi konuşulacak

As-U-Lis (Dil Diyalog Demokrasi Laboratuvarı), 6 Eylül günü “Karşılaştırmalı Bir Bakış: Avrupa ve Türkiye’de Nefret Söylemi ve Ayrımcı Dil” isimli bir panel gerçekleştirecek. Panel Hrant Dink Vakfı Havak Salonu’nda saat 18.30’da başlayacak.
GÜNCEL Kadınların Erdoğan’a tepkisi sokağa taşınıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Anne olmamış kadın eksiktir, yarımdır” sözleri şiddetle eleştirilmeye devam ediyor. Sosyal medyada yayılan eleştirilerin ardından ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ bu akşam İstanbul ve Ankara’da sokağa çıkıyor. Meclise de söz konusu açıklamayla ilgili soru önergesi verildi .