SAVAŞ SUÇU

DÜNYA BM İdlib’deki savaş suçu iddiası üzerine toplanıyor

Suriye'nin İdlib kentinin güneyinde bulunan Han Şeyhun beldesinde "kimyasal gaz" kullanıldığı iddia edilen, 11’i çocuk en az 58 kişinin öldüğü saldırı üzerine Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi bugün olağanüstü gündemle toplanıyor.
GÜNCEL ‘Bosna Kasabı’na ömür boyu hapis istemi

Birleşmiş Milletler savcıları, 1992-95 Bosna Savaşı boyunca işlediği suçlardan dolayı Bosnalı Sırp lider Radovan Karadzic için ömür boyu hapis cezası istediler. 11 ayrı suçtan ömür boyu hapsi istenen Karadzic’in suçları arasında, Saraybosna’yı 44 ay boyunca işgal ederek 12 bin insanın ölümüne yol açmak da yer alıyor.
GÜNCEL Nijerya'da tüm taraflar savaş suçu işliyor

Nijerya’da Boko Haram ve diğer silahlı örgütlerin terörü devam ederken, ordunun da tıpkı silahlı örgütler gibi insanlık suçu işlediğine dair yeni kanıtlar yayımlandı. Uluslararası Af Örgütü’nün hazırladığı rapora göre, ordu üyeleri, Boko Haram örgütüne dahil olduğu iddiasıyla pek çok sivile işkence etti ve yargısız infazda bulundu.
GÜNCEL Suriye ordusu Humus'a kara saldırısına geçti

Suriye ordusunun dün akşamdan beri Humus'un Bab-ı Amr kentine saldırmakta olduğu bildirildi. Ordunun kente girerek 'blok blok temizlik operasyonu' yaptığı, Bab-ı Amr semtinin etrafının sarıldığı ve şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtiliyor. Suriyeli bir yetkili, ordunun Bab-ı Amr'ı ilerleyen saatler içinde 'temizleyeceğini' söyledi.