AHMET TETİK

GÜNCEL Records of Aleppo Rescue Home published in Turkish

The files belonging to Armenians that stayed at the Aleppo , which was founded to provide shelter to Armenians who escaped the Armenian Genocide, have been translated into and published in Turkish with the title ‘Aleppo Shelter 1922-1927’. Published by Alfa Yayınları, the book was edited by the former General Staff ATASE Presidency Archive Department Director Ahmet Tetik, and publisher Cihan Güneş.
GÜNCEL  ‘Halep Sığınma Evi’ tartışması büyüyor

Mehmet Şükrü Güzel’e göre, kitapta yer alan en büyük hata, Halep Kurtarma Evi’ni 1915’te New York’ta kurulan Near East Relief’e (Yakındoğu İanesi/NER) bağlı bir kurum olarak gösterilmesi. Güzel, NER’in Halep Kurtarma Evi’yle hiçbir ilgisi olmadığını ve kitapta bu ilişki varmış gibi sunulmasının kitabı hazırlayanların bilgisizliğini gösterdiğini söylüyor.
GÜNCEL Halep Kurtarma Evi’nin kayıtları Türkçede

Ermeni Soykırımı’ndan kurtulan Ermeniler için faaliyet gösteren Halep Kurtarma Evi’nde kalan Ermenilere ait dosyaların Türkçesi ‘Halep Sığınma Evi 1922-1927’ ismiyle yayımlandı. Alfa Yayınları'nda çıkan kitap Eski Genelkurmay ATASE Başkanlığı Arşiv Şube Müdür Ahmet Tetik ile yayıncı Cihan Güneş tarafından yayına hazırlandı.