DERSİMLİ ERMENİLER

TOPLUM Nor Zartonk'tan 'Dersimli Ermeniler' paneli

Nor Zartonk, bu Cuma Getronagan Lisesi’nden Yetişenler Derneği’nde ‘Dersimli Ermeniler’ konulu bir panel düzenliyor. Panelde Kazım Gündoğan’ın yeni kitabının tanıtımı da yapılacak.
TOPLUM 12 Dersimli Ermeni vaftizle kimliğine döndü

Kilise öğretilerinin ve Hıristiyan inancına ilişkin bilgilerin aktarıldığı altı aylık eğitimin ardından, son olarak 12 Dersimli daha, toplu vaftiz ayiniyle Hıristiyanlığa adım attı. 9 Mayıs Cumartesi günü Yeşilköy Surp Istepanos Kilisesi’nde düzenlenen vaftiz töreninin ardından Hıristiyan olan Dersimliler arasında yer alan iki evli çift için dinî nikâh töreni de yapıldı.
GÜNCEL Gregoryan Ailesi’nin gözüyle Dersim’in yakın tarihi

Dersimli Gregoryan Ailesi’nin anıları, ‘Gökyüzünü Kaybeden Kartal’ adıyla İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Kitap, 1895 Katliamları ve 1915 Ermeni Soykırımı’nda pek çok ferdini kurban veren Gregoryan Ailesi’nin, 1938 Dersim Katliamı’nda ve sonrasında yaşadıklarını konu ediyor.
GÜNCEL Avrupa’daki Dersimliler birbirinden güç buldu

İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenen ‘Dersim Ermenileri Dayanışma Günü’, baskılar nedeniyle kabuğuna çekilmiş, kimliğini gizli yaşamak zorunda kalmış Dersim Ermenilerinin acılarına ışık tuttu.