BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI

GÜNCEL Osmanlı’nın Ermeni askerleri

Tarih Vakfı Yurt Yayınları aracılığıyla raflarda yerini alan ‘Millete Deva Olmak’ kitabının yazarı Prof. Yücel Yanıkdağ ile Birinci Dünya Savaşı sırasında esir düşen Osmanlı askerleri bağlamında esirlik dönemi hastalıkları, savaş sonrası travmaları, Ermeni doktorlar ve doğru bilinen yanlışlar üzerine söyleştik. İçinde bulunduğumuz 18 Mart Çanakkale Zaferi haftası nedeniyle gündemde olan konunun, bilinmeyen ya da az bilinen yönlerini Prof. Yanıkdağ anlattı.
GÜNCEL Almanya Soykırım'a Soykırım demiyor

Almanya hükümeti, bir soru önergesine verdiği cevpta 1915 Ermeni Soykırımı için "Soykırım’ kavramını kullanmayacağını, 1915'le ilgili çalışmanın ilk etapta Türkiye ve Ermenistan'ın konusu olduğunu" açıkladı.
TOPLUM ‘Bay Yüzde Beş’in gerçek hikâyesi

2019, Kalust Gülbenkyan’ın doğumunun 150. yılı. Kendisiyle ilgili kapsamlı bir biyografi çalışması bulunmadığı için, hakkında yazılan çok şey spekülatif kaldı. Southampton Üniversitesi’nden İngiliz tarihçi Jonathan Conlin, iki yıl önce Gülbenkyan’ın hayatını yazmak üzere yola çıktı. Kitabını birkaç yıl içinde tamamlamayı planlayan Conlin’le, çalışması için İstanbul’a geldiğinde görüştük. Conlin, Gülbenkyan’ın bugüne kadar gün ışığına çıkmamış mektuplaşmalarını, çeşitli devletlerin arşivlerinden bilgileri, Agos’la paylaştı.
KÜLTÜR SANAT Tuvallerin izinde Ermenistan yolculuğu

Hrant Dink Vakfı’nın projelerinden biri olan Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nun birinci dönem bursiyerlerinden Gizem Tongo’nun tez konusu Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ressamları. Oxford Üniversitesi Oriental Studies’de doktora öğrencisi olan Gizem Tongo’yla tezi kapsamında araştırma yapmak için 8 gün kaldığı Ermenistan seyahatini ve kazanımlarını konuştuk.