HAK İHLALİ

GÜNCEL BM’nin Cizre talebine Dışişleri “mümkün değil” dedi

BM’nin Cizre’deki hak ihlallerine ilişkin soruşturma talebine Dışişleri Bakanlığı’dan yanıt geldi. Açıklamada, “Yüksek Komiser Sayın Zeid’in Türkiye ile BM arasındaki insan hakları alanındaki işbirliği ruhunu yansıtmayan açıklamalarının yetersiz bilgiye ve önyargılı çevrelerin yönlendirmelerine dayandığı düşünülmektedir” denildi.
GÜNCEL

Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verilen “hak ihlali” kararı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” açıklaması sonrası hedef haline gelen Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, “AYM’nin verdiği kararlar herkesi ve her kurumu bağlamaktadır. Kınayanın kınaması da, övenin övgüsü de AYM’yi etkilemez. Biz işimizi yapıyoruz” diye konuştu.
GÜNCEL ‘Katledilen çocukları geri getirebilecek misiniz?’

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi’nin hazırladığı “2015 Yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporu”na geçen yıl bölgede güvenlik güçlerinin hedefi olan 61 çocuk yaşamını yitirirken, 55 çocuk yaralandı. Toplumsal gösterilerde veya ev baskınları sonucu, 2015 yılı içerisinde 400 çocuk gözaltına alındı, 66 çocuk ise tutuklandı.
GÜNCEL 2015 Türkiye'nin haksızlıklar yılı

İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü nedeniyle ortak açıklama yaparak, 2015 Hak İhlalleri Raporunun sonuçlarını yayınladı. Açıklamada “Bugün Türkiye’de insan hakları açısından acilen yerine getirilmesi gereken tek bir talep vardır: O da acilen barışın tesis edilmesidir” denildi. Rapora göre, sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar nedeniyle 171’i asker, polis, korucu, 195’i militan, 157’si sivil olmak üzere toplam 523 kişi yaşamını yitirdi.
GÜNCEL İHD: 46 ölü, 682 yaralı, 323 tutuklama

İHD'nin hazırladığı rapora göre Kobane eylemleri sırasında 6 günde, 46 kişi öldürüldü. 682 kişi yaralandı, 1974 kişi gözaltına alındı, 323 kişi tutuklandı, 38 kişi gözaltında işkence gördü.