KARİKATÜR

KÜLTÜR SANAT Adalet ve hakkaniyet çağrılı karikatürler

ABD’li Ermeni yazar ve karikatürist Lucine Kasbarian’ın 2015 yılında açılan ve büyük ilgi gören ‘Perspective from Exile’ (Sürgünden Görünümler) başlıklı sergisinin kitapçığı internet ortamında paylaşıma açıldı.
DOSYA Tarihi çizimlere kayıtlı Ermeni Soykırımı hakikati

Anadolu’da 1890’larda başlayan Ermeni halkına yönelik kırımlar 1909 Adana Katliamı ve 1915 Ermeni Soykırımı ile doruk noktasına ulaştı. Bu acılı tarih, sadece tanıklıklarla değil, dönemin gazete ve mizah dergilerindeki çarpıcı karikatürlerle de kayda geçti. 101. yıl vesilesiyle biz de karikatürist-ressam Vrej Kassouny’nin seçtiği bir koleksiyonu okurlarımıza sunuyoruz.
GÜNCEL Muhammed  Peygamber karikatür yarışmasında çatışma

ABD’nin Texas eyaletindeki Garland kentinde, Amerikan Özgürlük Koruması ve Amerikanın İslamlaşmasını Durdurun İnisiyatifi’nin desteğiyle düzenlenen Muhammed Peygamber Sanat Sergisi ve Yarışması’nın salonun dışında silahlı çatışma çıktı, iki kişi hayatını kaybetti.
GÜNCEL Charlie Hebdo'nun gözünden Türkiye gündemi

7 Ocak’ta silahlı saldırıya uğrayan Charlie Hebdo, yayın hayatı boyunca Türkiye ile ilgili konuları da gündemine aldı. Özellikle de Ermeni Soykırımı ve Kürt meselesi derginin sayfalarında çeşitli vesilelerle yer buldu.
GÜNCEL Kemal Gökhan Gürses yazdı: Charlie Hebdo, Wolinski, biz

Karikatürcü Kemal Gökhan Gürses, Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırı sonrası hayatını kaybeden, Fransa'nın hiciv tarihine damgasını vurmuş çizerlerin ardından yazdı: Elimde çizer dostum Wolinski'den kalmış imzalı bir kitap var. Ve artık onun ve yol arkadaşlarının daha çok, daha çok ve daha çok okunacak binlerce kitabı, dergisi, çizimi, yazısı elden ele dolaşmaya başladı bile. Ve onlar için verilecek bir mücadele yayılıyor, yaylacak son hızıyla dünyanın her yerine.