SPOR

TOPLUM Fizik ve zihin gücüne dayanan bir spor: Oryantiring

Ormanlık bir alanda ya da şehir içindeki bir bölgede, önceden yerleştirilmiş hedefleri harita yardımıyla en kısa sürede bulmanın hedeflendiği oryantiring sporunu, bu sporla iki buçuk yıldır ilgilenen Aret Arapoğlu anlattı.
TOPLUM Sporcunun zeki, çevik ve Ermeni olmayanı

Yerevan’daki Soykırım Müzesi, şu günlerde “Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni Sporu ve Vücut Eğitimi” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Serginin açılışında aynı adlı kitabı kaleme alan müze müdürü Hayk Demoyan ve Osmanlı döneminde Marmnamarz isimli dergiyi çıkaran ve 1915’te Ayaş’a sürülen Şavarş Krisyan’ın 80 yaşındaki torunu da vardı. Alin Ozinian sergi vesilesiyle Ermenilerin bu toprakların spor kültürüne yaptığı katkının resmi tarihten nasıl kazındığına bakıyor ve hatırlama, unutma, affetme üzerine bir hesaplaşmanın kapısını aralıyor.
TOPLUM MEB’den bir garip Karabağ hassasiyeti

Milli Eğitim Bakanlığı, dünyanın çeşitli ülkelerinden Ermenileri Ermenistan’da bir araya geiten ve 2015’te düzenlenecek olan Hamaygagan Oyunları (Pan Armenian Games) ile ilgili gizli bir genelge yayımladı. Genelgede, oyunlara katılımın önünde bir engel olmadığı belirtilirken, Karabağ’da yapılacak müsabakalara Türkiye’den gidecek takımların katılmaması isteniyor.