ORTODOKS

GÜNCEL Ayasofya’daki sahur programına tepkiler büyüyor

TRT Diyanet kanalının Ayasofya’da sahur programı düzenlemesine tepkiler devam ediyor. Yunanistan muhalefet partileri ve Dışişleri Bakanı’nın kınama mesajlarının ardından Almanya ve ABD’den de eleştiri geldi.
TOPLUM Ortodoks dünyasında “Girit” heyecanı

Ortodoks kiliseleri 17-27 Haziran’da Girit’te yapılacak Büyük Panortodoks Konsili’ne hazırlanıyor. Konsil tüm Ortodoks patrikliklerini ve otosefal yani bağımsız Ortodoks kiliselerini biraraya getirecek olması açısından büyük önem taşıyor.
KİLİSE Bursa’da iki kilisenin başına gelenler

Mülkiyeti şahsa ait olan Setbaşı’ndaki Ermeni Katolik Kilisesi’yle Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün (VGM) elindeki Fransız Kilisesi, geçmişleri benzemekle birlikte farklı iki gelişmeyle gündemde.
TOPLUM Nevşehir’i heyecanlandıran kilise

Nevşehir'de ortaya çıkarılan tarihi kilise, Belediye Başkanı Hasan Ünver'e göre Ortodoks tarihine yön verecek bir keşif. Konunun uzmanlarıysa aynı görüşte değil.
GÜNCEL Patrikhane ve Ruhban Okulu konusunda Yunan ve Türk milliyetçileri hemfikir

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde bu yana Yunan ve Türk milliyetçilikleri sıklıkla karşı karşıya gelen ve paylaşamadıkları alanlarla iki ülke arasında gerginliğin uzun süre had safhada kalmasına sebep olan iki hareket. Yrd. Doç. Ioannis Grigoriadis’in Koç Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan ‘Kutsal Sentez: Yunan ve Türk Milliyetçiliklerine Dini Aşılamak’ kitabı, bu iki hareketin dinle ilişkisi bağlamında tarihsel seyrini inceliyor. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde görev yapan Grigoriadis’le Yunan ve Türk milliyetçiliklerinin dine bakışlarını ve süreç içerisinde bu bakış açılarının değişimini konuştuk.
KİLİSE Patrik ve Papa'dan Hristiyanların birliği mesajı

Papa Francis, Türkiye ziyaretinin 3. gününde Aya Yorgi Kilisesi'ndeki Aziz Andreas'ı anma yortusuna katıldı. Ekümenik Patrik Bartholomeos’un yönettiği ayinin ardından Papa ve Patrik ortak bir bildiriye imza attı. “Ortak niyetleri ve kaygıları teyit” amacıyla kaleme alındığı belirtilen bildiride, başta Katolik ve Ortodokslar olmak üzere bütün Hristiyanların birliğine yönelik kararlılık ifade edildi.