SEYFO

GÜNCEL Seyfo için dört günlük açlık grevi

1915’te katledilen Süryaniler için yapılacak açlık grevi bugün başlıyor. Tarihte ilk defa, Süryani halkı tarafından, 1915 Süryani Soykırımı (Seyfo) için açlık grevi yapılacak.
GÜNCEL Ortadoğu’nun yeni kalp ağrısı Süryaniler

Süryani aktivist David Vergili’nin Avrupa'da yayımlanan aylık Qenneshrin gazetesinde yazıları yayımlanıyor. Vergili, Agos okurları için, Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler karşısında Süryanilerin içinde bulunduğu durumu yazdı.
GÜNCEL Seyfo’nun 100. Yılında Süryaniler harekete geçiyor

Süryani Soykırımı’nın 100. yılında, Süryani toplumu soykırımın uluslar arası platformların gündemine getirmek için çalışmalara başladı. Soykırımın tanınması ve yüzleşme için Süryaniler yaşadıkları bütün ülkelerde kampanya düzenleyecek.
GÜNCEL ‘Kürtlerin Süryanilere ait toprak ve mülkleri iade etmeleri gerekiyor’

David Vergili, 10 yıldır Süryanilerin sorunlarıyla yakından ilgilenen bir aktivist. Vergili’nin Avrupa'da yayımlanan aylık Qenneshrin gazetesinde yazıları yayımlanıyor. Vergili ile Taner Akçam’ın geçen hafta Agos’ta yayımlanan söyleşisinde “Kürtlerin büyük sınavı Süryanilerle olacak” altbaşlığıyla yer alan Süryani-Kürt ilişkileri ve 1914-15 Süryani Soykırımı ‘Seyfo’da Kürtlerin rolü hakkında söyledikleri üzerine konuştuk.