ERMENİLİK

KÜLTÜR SANAT Ulusun ötekileri: Kuir Ermeniler

Deanna Cachoian-Schanz ile Ermeni toplumunun LGBT bireylere bakışını, normların dışında kalan kimliklerin tehdit olarak algılanışını ve bunun altında yatan nedenleri konuştuk.
KÜLTÜR SANAT Karadeniz’de Ermeni olmak

Araştırmacı yazar İbrahim Dizman’ın Ordulu Harutyun Artun ile yaptığı sözlü tarih çalışmasına dayalı kitabı ‘Adı Başka Acı Başka: Karadeniz’in Son Ermenilerinden Harut Usta’ adlı kitabı İletişim Yayınları’ndan çıktı.
GÜNCEL Aşkale Belediye Başkanı kendi açıklamasını 'tasvip etmedi'

Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran: “Metinde incitici ifadeler kullanılmış olabilir, bunları kabul ediyorum ve bunu kendi eksikliğim olarak görüyorum ancak ben 44 yaşındayım ve bu metin kendimi bildim bileli aynı şekilde her belediye başkanı tarafından okunuyor. Ancak bu metnin içeriğini tamamen değiştiriyorum, bundan sonraki törenlerde okunacak metinde bu gibi incitici ifadeler yer almayacak.”
AZINLIKLAR MİT’e göre Dink davası 'bölücü faaliyet'

Hrant Dink Cinayeti davasında için hazırlanan yeni iddianamenin ek klasörlerinde yer alan bir belge, MİT’in 2011 yılında Ermeniler Rumlar ve diğer gayri müslim cemaatleri ‘Etnik Bölücü Faaliyetler’ başlığı altında izlediğini ortaya çıkardı.
DOSYA ‘Ermeni halifeler var’

Nor Zartonk ve Getronagan Lisesi’nden Yetişenler Derneği üyelerinin girişimleriyle 10 Aralık Perşembe bir panel düzenlendi. Araştırmacı Yervant Baret Manok, konuşmasında Türkiye dışındaki Müslümanlaştırılmış Ermeniler konusunu ele aldı. Manok’la Türkiye dışındaki Müslümanlaştırılmış Ermenilerden Suriye’deki Ermeni İslam Aşireti’ne kadar birçok konuda söyleştik.
GÜNCEL Varto’da 1990’ların geri dönüşü

Araştırmacı, yazar ve avukat Fırat Aydınkaya, çocukluğunun geçtiği ‘1990’ların Varto’suyla’ 2015’in Varto’sunu çok çarpıcı iki anekdot üzerinden anlatıyor. Aydınkaya’nın “1990’lara mı dönüyoruz?” tartışmalarına önemli bir katkı niteliğindeki yazısını sunuyoruz.
GÜNCEL Nurcan Baysal: Biz Ermeniyiz, siz kimsiniz?

T24 yazarı Nurcan Baysal, Cizre’de polis araçlarından yapılan ‘ Ermeniler sizinle gurur duyuyor, Hepiniz Ermenisiniz’ anonslarına istinaden yazdı: “Ermeniler bizim kardeşimizdi, sizin gibi Türkler ve Kürtler yok etti. Keşke bir gün bizi affetseler de, dediğiniz gibi bizimle gurur duysa Ermeniler… Emin ol, Ermenilerin bizi tekrar kardeş kabul edeceği o günü büyük bir özlemle bekliyorum.”