SALDIRI

GÜNCEL İstanbul Üniversitesi’nde sol gruplar saldırı altında

Sosyal medyada, 24 Kasım’da İstanbul Üniversitesi’nde sağ görüşlü bir grubun, sol görüşlü öğrencilere saldırdığı görüntüler paylaşılmıştı. Saldırıda öğrencilerden birinde kafa travması oluştu, bir diğer öğrencininse kafasında ezilme meydana geldi. Bir yıl boyunca, belli aralıklarla süren saldırılarda Ermeni ismi taşımayan bazı öğrencilere Ermeni kimliklerini vurgulayarak saldırıldığı ve birçok mecrada kimliklerinin ifşa edildiği ortaya çıktı. Sağ gruplar tarafından saldırılara maruz kalan, saldırıların şiddetlenmesinden endişelendikleri için isimlerini paylaşmak istemeyen ve bizim de K. Ö. ve F. G. olarak belirttiğimiz mağdurlar, yaşadıklarını Agos’a anlattı.
GENEL Kurtuluş’ta homofobik saldırı

16 Ağustos Pazartesi günü, Kurtuluş Baysungur Sokak’ta bulunan Juliet Cafe’de oturan eşcinsel bir çift, sokağın karşı tarafında duran bir erkeğin sözlü tacizine uğradı. Yaşadıkları taciz olayını ilk olarak Twitter hesabından paylaşan Furkan K., daha sonra olay yerine polisin geldiğini belirtti.
GÜNCEL Tufenkian Vakfı Yöneticisi Doudaklian’a Beyrut’ta saldırı

Merkezi Yerevan’da bulunan Tufenkian Vakfı yöneticisi Raffi Doudaklian, bir yakınıyla Beyrut’ta Ermeni nüfusun yoğun olduğu Burc Hamud semtinde, kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğradı. 26 Şubat’ta gerçekleşen saldırı sonucu başından ve gözünden yaralanan Doudaklian hastaneye kaldırıldı. Saldırının Burc Hamud’un merkezinde bulunan Şağzoyan Kültür Merkezi’nin otoparkında gerçekleştiği öğrenildi.
GÜNCEL Afrika Gazetesi'ne yönelik saldırı protesto edildi

Afrin harekatıyla ilgili attığı eleştirel manşet yüzünden Cumhurbaşkanı tarafından hedef gösterilen ve ardından saldırıya uğrayan Kuzey Kıbrıs’taki ‘Afrika’ Gazetesi için dün akşam gazete binası önünde dayanışma eylemi vardı.
GÜNCEL Brüksel’de Sahakyan Derneği’ne saldırı

Brüksel'deki Sahakyan Derneği 5 Ocak Cuma geceyarısı silahlı bir saldırıya uğradı. Schaerbeek'teki Saint Josse Belediyesi sınırları içerisinde yer alan ve Avrupa Birliği kurumlarına yakın konumdaki FC Sahakyan Derneği çevresindekiler Cuma gecesi 01:50 civarında silah sesleriyle uyandılar.
GÜNCEL Las Vegas saldırısında ölü sayısı 20'ye yükseldi

ABD'nin Nevada eyaletindeki Las Vegas kentinde düzenlenen bir konser sırasında düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 20’ye yükseldi. 100’den fazla kişi de yaralanırken saldırgan polis tarafından öldürüldü.