KÜRT HAREKETİ

GÜNCEL ‘Çözüm sürecinin son 10 yılda olduğu şekilde devam etmesi imkânsız’

Türkiye’de Cumhuriyet tarihi boyunca süre gelen asilimasyoncu ve tektipleştirici etnisite rejimi, özellikle son seçimlerde ortaya çıkan seçim aritmetiğiyle yeni bir boyut kazandı. 2013’te Joseph Rothschild Ödülü alan ve Türkçesi İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan ‘Almanya, Rusya ve Türkiye'de Etnisite Rejimleri ve Milliyet’ kitabıyla bu alanın önde gelen uzmanlarından biri olduğunu kanıtlayan Koç Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Şener Aktürk’le Türkiye’nin etnisite rejimini ve seçimlerin bu rejime etkilerini konuştuk.
KÜLTÜR SANAT “Mesele Üç-Beş Alkış Değil”: Pul Pul Dökülen Hakikat

Haneke'nin 'Cache' (Saklı) filmi ve Selahattin Demirtaş üzerinden başlayan tartışma devam ediyor. Buket Türkmen'in 'Saklı Majid ve Demirtaş' yazısına yönelik olarak Umut Tümay Arslan'ın yazdığı ve bu sütunda yer verdiğimiz yazının ardından, Buket Türkmen cevap niteliğinde bir yazı daha yayımladı. Umut Tümay Arslan'ın bu ikinci yazıya verdiği cevabı yayımlıyoruz.
KÜLTÜR SANAT Saklı: Kolektif suç, bireysel sorumluluk

Umut Tümay Arslan, Buket Türkmen’in T24’te Yayınlanan ‘Saklı, Majid ve Demirtaş’ yazısını eleştiriyor: “Türkmen’in “Saklı Majid” hayali tek bir şeye, Kürdistan’da işlenmiş kolektif suçların şimdide inkârına yarıyor.'